Wielu rodziców chcących ochrzcić swoją pociechę często zadaje sobie pytanie o odpowiedni ubiór dla maleństwa na tak ważną uroczystość. Ważne jest przecież, by strój był jednocześnie estetyczny, wygodny i funkcjonalny, ale przede wszystkim istotny jest wiek dziecka i aura panująca na zewnątrz. Maleństwo w tym co ma na sobie musi czuć się wygodnie i powinno być ubrane odpowiednio do temperatury na zewnątrz i w kościele, by nie czuć nadmiernego gorąca ani chłodu.

W co ubrać dziecko do chrztu?

Żadne prawo kościelne nie narzuca wieku dziecka, w jakim powinno być ono podawane do chrztu, jednak w większości są to kilkumiesięczne maluchy. Maleństwo z reguły nie sprawia problemów i przesypia całą liturgię, w dodatku dużo łatwiej rodzicom ubrać taką pociechę. Trzy-czteromiesięczne dzieci przeważnie podawane są do chrztu w przewiewnych śpiochach lub kompletach dwuczęściowych, których wersje odświętne z haftami, koronkami czy atłasowymi wstawkami można bez trudu kupić w sklepach, natomiast w przypadku starszych maluchów wybór jest już nieco większy.

Dziewczynkę ubrać można w komplecik składający się z bluzeczki i sukienki, albo zdobioną sukienkę z przepaskami lub bez nich. Jeżeli jest chłodniej można także zdecydować się na ażurowy sweterek, albo pelerynkę z kapturem. Dla chłopców natomiast oprócz zwykłych bluzeczek ze spodenkami poleca się także małe garniturki, albo sweterki, kamizelki, rozpinane koszule i marynarki, z których tworzyć można przeróżne zestawy. Oczywiście jako dodatek mile widziany będzie mały krawacik lub muszka. Pamiętać należy także o nakryciu głowy dla dziecka, by chronić główkę i uszy przed przeciągami. Chłopcu założyć można ozdobioną czapeczkę, a dziewczynce ubrać kapelusik o subtelnym deseniu z kokardkami. Modne są także opaski na głowę, które także chronią uszy dziecka, ale nie trzeba ich zdejmować podczas ceremonii chrztu.

W kwestii kolorystyki warto mieć na uwadze, by była ona zgodna z tradycją i symbolizowała czystość i niewinność dziecka. Dziewczynki zatem warto ubrać w różnego rodzaju kremowe odcienie, ale stosowny będzie także róż i ecru. Chłopiec powinien mieć na sobie ubranko w kolorze białym lub chłodnego błękitu. Pamiętać należy także, by stroje były raczej subtelne i delikatne, a mocniejsze kolorystyczne akcenty zawierały tylko dodatki. Skarpetki ozdobione mogą być modną koronką, a kapelusiki zaakcentowane kolorową kokardką.

Garderoba dla dziecka do chrztu powinna zawierać także różnego typu dodatki. Nigdy przecież nie możemy być pewni pogody, a zmieniająca się aura potrafi spłatać figla. W przypadku malutkich pociech niezastąpiony będzie rożek lub becik, natomiast nieco starsze pociechy w razie konieczności ubrać możemy dodatkowo w biały lub kremowy kombinezon z kapturem. Pod ręką warto także mieć kocyk i jeśli w kościele będzie zbyt chłodno, to okryć nim pociechę, żeby nie marzła.

Zaopatrując się w ubranko dla dziecka warto mieć na uwadze, że pociecha rośnie bardzo szybko i nie ma sensu zbyt wcześnie kompletować stroju do chrztu. Lepiej poczekać z tym niemal do ostatniej chwili, by mieć pewność, że ubranie dobrze leży i w żadnym miejscu nie uwiera naszego dziecka. Przed zakupem warto też dokładnie sprawdzić jakość ubranek i czy ich podszewki wykonane są z naturalnej bawełny. Również zamki błyskawiczne, zatrzaski czy guziki powinny być umiejscowione w taki sposób, by nie uciskały i nie uwierały malucha powodując dyskomfort.

Jaki prezent na chrzciny?

  Wielu z nas ma różne wyobrażenia dotyczące odpowiedniego prezentu z okazji Chrztu Świętego. Dla jednych lepszym wyborem będzie symboliczny drobiazg, inni natomiast poszukiwać będą czegoś bardziej praktycznego, co przyda się dziecku w codziennym życiu o wiele bardziej niż jakaś pamiątkowa ozdoba. Przede wszystkim jednak pamiętać należy, że prezenty na Chrzest Święty powinny być wyjątkowe, niepowtarzalne i stanowić pamiątkę na całe życie.

Dawniej obowiązkowym prezentem były różnego typu medaliki czy złote łańcuszki, które do dnia dzisiejszego kojarzone są z chrześcijańskim charakterem uroczystości. Były też podarunkiem dość kosztownym, ze względu na wysokie niegdyś ceny złota. Teraz nie jest to jednak prezent tak popularny jak dawniej, jednak dziewczynce można podarować małą bransoletkę, czy kolczyki, które noszone przez nią w przyszłości przypominać będą o sakramencie chrztu.

Dobrym podarunkiem chrzestnym będą na pewno różnego typu obrazki ze srebra umieszczone na drewnianym podłożu, przypominające swoją symboliką o przyjęciu pierwszego w życiu sakramentu. Obrazek z Matką Boską i dzieciątkiem czy Świętą Trójcą na pewno będzie pamiątką na wiele lat, którą da się powiesić na ścianie w pokoju, czy postawić na półce w widocznym miejscu. Dodatkowo do takiego upominku dołączyć można wygrawerowane życzenia oraz informację od kogo jest ten prezent.

Nieco bardziej praktyczne niż łańcuszki czy obrazki są srebrne smoczki i grzechotki, które symboliką nawiązywać mają do beztroskiego, wesołego i szczęśliwego dzieciństwa. Ich wzory nierzadko stanowią prawdziwe jubilerskie mini arcydzieła, a ponadto trafić można egzemplarze dodatkowo wyposażone w schowek na pamiątkowy pukiel włosów czy pierwszy ząbek. Tego typu prezenty wykonane są z reguły z bardzo wysokiej jakości srebra i stanowią idealny praktyczny prezent dla ochrzczonego malucha. Oczywiście na podarunku takim można wygrawerować pamiątkowe życzenia, które po latach przypominać będą o sakramencie Chrztu Świętego.

Wszystkie ważne w życiu wydarzenia każdy z nas lubi uwieczniać na fotografiach, by móc po latach do nich powrócić i powspominać dawne czasy. Dzieci podawane do chrztu są zbyt małe, by pamiętać całą uroczystość, dlatego gdy podrosną wszystkiego dowiadują się właśnie z fotografii. Dobrym prezentem chrzestnym może być zatem skórzany album ozdobiony srebrnymi dodatkami, w którym znajdą się wszystkie zdjęcia upamiętniające przyjęcie sakramentu.

Ci, którzy uważają, że najlepszym podarunkiem dla ochrzczonego malucha będzie coś praktycznego, mogą wybierać spośród wielu przedmiotów, które będą służyły dziecku przez wiele następnych miesięcy. Ciekawą propozycją są różnego typu bujane leżaczki wyposażone w grzechotki i elementy wydające dźwięk, by w jakiś sposób zająć uwagę malucha, kiedy akurat rodziców nie ma w pobliżu, albo mata edukacyjna z kolorowymi elementami, która rozwija umysł dziecka i przy okazji stanowi dla niego idealny plac zabaw. Dodatkiem do tego typu prezentów może być także zestaw grzechotek i gryzaczków, które każda mała pociecha wprost uwielbia. Niektóre z nich posiadają także specjalne właściwości łagodzące dolegliwości związane z wyrzynaniem się ząbków.

Najmniej stosownym do okazji prezentem jest pójście na łatwiznę i wręczenie rodzicom dziecka koperty z pieniędzmi. Z jednej strony to właśnie rodzice wiedzą czego dziecku najbardziej potrzeba, jednak mowa tu o pamiątce na całe życie z okazji pierwszego sakramentu, a nie podarunku np. urodzinowego. Prezent taki uznać można za stosowny tylko w sytuacji, kiedy rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i dodatkowe pieniądze pozwolą na zakup potrzebnych rzeczy dla malucha. W innej sytuacji, jeśli już zdecydujemy się podarować pieniądze, warto przy okazji dodać do nich choćby drobiazg na pamiątkę.