Chrzest to pierwszy sakrament, jaki otrzymuje nowy członek kościoła katolickiego. Tradycja Chrztu Świętego wywodzi się z chrześcijańskich przypowieści o grzechu pierworodnych, który zmywa się podczas całkowitego zanurzenia w wodzie lub symbolicznego polania główki dziecka.

Jak zorganizować chrzciny?

Wybierz termin

Dobrym wyborem będzie wpasowanie się w najbliższe święta, wówczas odejdzie ci dodatkowy koszt organizowania osobnego przyjęcia. Przygotowując święta przeznaczasz jeden dzień na uroczyste celebrowanie przyjęcia Chrztu Świętego przez twoje dziecko.

Wybierz rodziców chrzestnych

Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich rodziców chrzestnych. Weź pod uwagę, że będą obecni zarówno w życiu twojego dziecka jak i twoim. Zwróć uwagę na to, by były to osoby, które posiadają sakrament bierzmowania! Bez tego nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi.

Dopełnij formalności w kościele

Po wybraniu terminu w kościele musisz złożyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców oraz podać dane rodziców chrzestnych. Rodzice chrzestni muszą przedstawić zaświadczenie ze swoich parafii, że spełniają warunki oraz dołączyć zaświadczenie o odbyciu spowiedzi.

Niezbędnik do chrztu

Potrzebujesz:

  • świecę do chrztu, symbolizującą życie duchowe dziecka
  • okapnik – aby parafina nie ciekła na dłonie
  • szatkę lub chustkę – symbolizującą łaskę Chrztu Św.
  • ubranko do chrztu – koniecznie białe, dla dziewczynek sukienkę dla chłopca garniturek

Wybierz miejsce uroczystości

Po mszy na pewno udacie się na uroczysty obiad. Jeśli chrzciny odbywają się podczas świąt, a ty masz możliwość zaproszenia gości do siebie – poproś kogoś wcześniej, aby był w domu i podgrzał uprzednio przygotowane jedzenie. Jeśli nie chcesz organizować uroczystości w domu wynajmij stoliki w restauracji. Ustalone wcześniej menu da ci możliwość swobodnego działania w tym dniu.

Prezenty

Jakkolwiek uroczystość Chrztu Św. Jest uroczystością duchową, kościelną, na pewno goście będą chcieli obdarować malucha prezentami.