Chwila, w której po raz pierwszy przytulasz do serca swoje nowonarodzone maleństwo jest najpiękniejszym momentem Twojego życia. Chcesz żeby trwał wiecznie, a dzięki nowej ustawie i prawach do urlopu macierzyńskiego możesz cieszyć się swoim dzieckiem przez najbliższy rok. Dobrze wiesz jednak, że czas ten kiedyś się skończy i przyjdzie pora na wracanie do pracy. Jak zatem efektywnie wykorzystać czas urlopu macierzyńskiego? Podpowiadamy w najnowszym materiale.

Twórz więź z dzieckiem

Pierwsze dni tuż po porodzie, choć męczące, są cudownym czasem, w którym między mamą a dzieckiem tworzy się wyjątkowa więź. Dobrze, że czas ten można odrobinę przedłużyć i w pełni cieszyć się pierwszymi dniami i miesiącami życia dziecka. Dzięki temu, że możesz w domu zajmować się swoim maleństwem, masz czas obserwować jego pierwsze uśmiechy, ząbki i kroki. Ciesz się i celebruj te chwile, bo niestety – więcej się nie powtórzą. A to właśnie przez ten pierwszy rok dzieje się najwięcej w życiu Twojego dziecka! Naucz je więc tyle, ile możesz, pokazuj mu świat Twoimi oczami i kochaj z całego serca. Naprawdę nic więcej mu nie potrzeba. Zabawki, kocyki i modne ubranka są tylko dodatkiem. Najbardziej liczysz się Ty i czas, który poświęcasz swojemu maleństwu.

Nadrabiaj zaległości

Najważniejsze byś przez ten czas nie zapominała także o swoich potrzebach i obowiązkach, które być może zostały odłożone na dalszy plan przez karierę zawodową czy ciążę. Niezależnie więc, czy jest to niezrobione prawo jazdy, niedopisana magisterka czy kurs języka obcego, na urlopie macierzyńskim możesz dokończyć to wszystko! Zapisz się na angielski, studia podyplomowe, np. na ZPSB http://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe/, zrób generalne porządki w szafie… masz przecież czas. Wystarczy, że dobrze go sobie zorganizujesz, a jeszcze sama się zdziwisz, jak wiele Ci go zostaje na drobne przyjemności.

Znajdź czas na pasję

W natłoku obowiązków i zajęć przy małym dziecku, znajdź też czas na swoje pasje i hobby. Niezależnie od tego czy jest to prowadzenie bloga, gotowanie i robienie przetworów na zimę, czy czytanie książek. Rób to co kochasz bez wymówek w stylu, że mogłabyś tą godzinę poświęcić swojemu dziecku! Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć jogę z maluchem! Albo czytać dziecku książki na głos (niekoniecznie muszą być to bajki). Dzięki temu dziecko będzie miało szczęśliwą, spełnioną i zrelaksowaną mamę, a właśnie taka postawa gwarantuje osiąganie pełni w macierzyństwie. Przekonaj się o tym sama.