Istnieje lista zabawek, które powinny się znaleźć w każdym domu. Niewątpliwie zaliczają się do nich klocki Lego. Czy Twoje dziecko już je ma?

Twoje dziecko zapewne nie pomyślało o tym, aby odstawić tablet czy telefon zanim nie ukończy ukochanej gry, nie przejdzie kolejnego poziomu. A gdy to się uda… znajduje sobie kolejną rozrywkę. Wynajduje kolejną grę. A może korzysta z mediów społecznościowych? To już w ogóle kopalnia pomysłów i rozrywka na długie godziny, tygodnie, a nawet lata. Oczywiście elektronika nie jest niczym złym. Z takich udogodnień korzystają już nawet 3 letnie dzieci. Z pewnością nie powinno być to główne źródło rozrywki. Może być jedynie dodatkiem.

Rozrywka na poziomie

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Dlatego należy wybierać „mądre” zabawki. I to wcale nie chodzi o elektroniczne cudeńka, które wydają różnorodne dźwięki i zachęcają błyskającymi światełkami. Tutaj sprawdza się klocki Lego, co najmniej z dwóch powodów. To źródło świetnej zabawy. I chociaż wydaje Ci się, że nie ma alternatywy dla komputera, to w tym przypadku się mylisz. To ponadczasowa zabawka. Być może dzieci są inne niż kiedyś, bardziej wymagające, może nawet bardziej rozpieszczone albo przesycone nadmiarem zabawek. Jednak wymagania i oczekiwania maluchów są te same. Po drugie – zabawa klockami Lego to korzyść dla jego rozwoju.

Nowe umiejętności

Pierwsze klocki można kupić dziecku nawet przed pierwszymi urodzinami. Na rynku dostępne są wersje klocków dla takich maluchów. Charakteryzują się tym, że nie posiadają drobnych elementów, które mógłby zostać połknięte. Dzięki takiej zabawie, dziecko już od najmłodszych lat zdobywa cenne umiejętności, a przez to szybciej się rozwija. Z początku taka zabawa będzie ograniczała się do rozpoznawania kształtów, potem kolorów. Potem zacznie budować wieże, z czasem będzie tworzyło nowe konstrukcje. Wraz z rozwojem nauczy się nazywać kształty i kolory. Z czasem samodzielnie i bez problemu wskaże opisany przez Ciebie element. Klocki Lego rozwijają wyobraźnię. To widać na późniejszych etapach rozwoju. Dziecko uczy się tworzyć elementy infrastruktury. Buduje samochody, domy. Sam je projektuje, wymyśla coraz to nowe układy, Łączy ze sobą różnorodne elementy. Kształtuje się w nim poczucie estetyki. Ćwiczy logiczne myślenie.

Zabawa dla małych i dużych

Kiedy ostatnim razem miałeś okazję, aby pobawić się z Twoim dzieckiem. Wiele razy tłumaczyłeś t brakiem czasu czy zmęczeniem po wielogodzinnej pracy. Być może to jest właśnie pora na to, aby zmienić pewne rzeczy. Zabawa klockami Lego to świetna zabawa dla całej rodziny. Usiądź w weekend, wysypcie klocki i… do dzieła. Zrelaksujesz się, przypomnisz sobie dzieciństwo, a przy okazji spędzisz czas z pociechami. Same przyjemności. Zawsze możecie zbudować coś wspólnie. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się współpracować w grupie, współpracy z innymi. Dowie się, co to oznacza dzielenie się. A także opanuje sztukę kompromisu. Jednym słowem: posiądzie umiejętności, których nie jest w stanie zdobyć w trakcie samodzielnej zabawy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą http://nasze-zabawki.pl/ – wiodącym sklepem internetowym oferującym klocki LEGO.