Według niektórych miłość do sztuki można wyssać wraz mlekiem matki, inni z kolei uważają, że pojawia się ona dopiero w wieku nastoletnim, gdy bardziej refleksyjnie podchodzimy do otaczającej nas rzeczywistości. Warto jednak pamiętać o tym, że zainteresowanie dziecka sztuką możliwe jest już od jego najmłodszych lat – stykający się z nią często maluch będzie wtedy traktował ją jako coś naturalnego w jego życiu, a to pierwszy stopień do sukcesu!

Kultura dla malucha

Wydawałoby się, że sztuka nie będzie w stanie zainteresować dziecka. Jest jednak wprost przeciwnie – maluchy chłoną otaczający ich świat jak gąbka, dlatego też wspólne wyjście do teatru czy na wernisaż może być świetnym pomysłem. Oczywiście, jeżeli będą one dopasowane do wieku dziecka. Warto w szczególności zwrócić uwagę na spektakle dla dzieci – Warszawa pod tym względem oferuje wiele przeznaczonych specjalnie dla dzieci nawet od pierwszego roku życia. Odbywają się one w teatrach dziecięcych, które zostały specjalnie dopasowane do potrzeb najmłodszych – nie mają wysokiej sceny, światło nie jest w nich całkowicie zgaszone, aktorzy są przyjaźni dla młodych widzów.

Wsłuchaj się w potrzeby dziecka

Sztuka to naprawdę rozległy obszar, dlatego też nie każde dziecko będzie zadowolone z wizyt w teatrze, gdy woli spędzać czas na słuchaniu muzyki czy malowaniu lub tańcu. Dlatego też na początku postaraj się zapoznać swojego malucha z rożnymi przejawami artyzmu, dokładnie wsłuchując się w jego potrzeby, aby potem mógł on sam zadecydować, co będzie dla niego najlepszym kierunkiem rozwoju. Obcowanie ze sztuką powinno w końcu sprawiać przyjemność, a nie być przymusem – stąd już krótka droga do buntu i odrzucenia rozrywek z kręgu kultury.

Zatem jeżeli chcesz, aby twój maluch był również aktywnym odbiorcą sztuki, wtedy pamiętaj o tym, że nawet kilkulatek jest w stanie dobrze bawić w teatrze dziecięcym, podczas wystawy czy też w filharmonii w trakcie koncertu przeznaczonego specjalnie dla maluchów. Jednym z takich miejsc jest Teatr Małego Widza w Warszawie (Repertuar można sprawdzić na stronie: www.teatrmalegowidza.pl). W ten sposób razem będziecie mogli spędzić udany czas!