To pytanie, które spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. „To tylko zęby mleczne, przecież nie zostają z nami na całe życie”, „Potem pojawią się zęby stałe, to o nie zadbamy”, „Pójdziemy na kontrolę, gdy dziecko będzie miało stałe zęby”. To tylko nieliczne ze zdań pojawiających się w głowie rodziców. Postaramy się rozwiać wątpliwości na temat tego, czy należy dbać o mleczaki malucha oraz przedstawimy, jaki wpływ na dalsze zdrowie dziecka ma odpowiednia higiena jamy ustnej stosowana od najmłodszych lat.

Zęby mleczne TRZEBA leczyć

W przypadku zębów mlecznych najlepiej nie dopuścić do powstania próchnicy, jednak odpowiedź na tytułowe pytanie jest zdecydowana – trzeba leczyć. Uczmy dziecko właściwego wykonywania czynności higienicznych jamy ustnej od najmłodszych lat. Pamiętajmy zatem o nauce mycia zębów – na pierwszym miejscu powinna stać profilaktyka, a nie leczenie. Uczenie się przez zabawę i obecność osoby dorosłej podczas tej czynności są nieocenione – prowadzą do dobrych nawyków i jednocześnie wspierają. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z dzieckiem – jego motoryka nie jest tak rozwinięta, jak u osoby dorosłej.

Jeżeli jednak profilaktyka nie będzie wystarczająca – należy udać się do specjalisty, który zadba o zdrowie dziecka. Rozwieje on wszelkie wątpliwości rodzica i zadba o właściwą ścieżkę leczenia. Częste kontrole u stomatologa niosą ze sobą mniejsze ryzyko bólu, ponieważ ubytki leczone są we wczesnym stadium choroby. Próchnica zębów mlecznych przebiega szybko, więc reakcja rodziców oraz wczesna diagnoza są istotne. Zaniedbania wynikające z nieleczenia zębów mlecznych mogą nieść ze sobą skutki rzutujące na zębach stałych i zdrowiu dziecka.

dentist g410a01745 640

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Tym hasłem kierujemy się w naszej pracy. Profilaktyka jest niezwykle istotna – im szybciej wdrożona, tym lepsze przyniesie efekty. Jednak, gdy nie jest wystarczająca – należy leczyć. Po odpowiednią diagnozę najlepiej zgłosić się do specjalisty. Pamiętajmy, że wykonywanie czynności higienicznych jamy ustnej od najmłodszych lat buduje dobre nawyki. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie i czym dokładnie się kierować, zgłoś się do naszej kliniki http://ewapawlak.com.pl. Zapewniamy doradzctwo oraz pomoc na każdym etapie życia. Dobre nawyki płyną z góry – w tym przypadku od rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj