Bycie rodzicem to wieloletnia praca. To od nich bowiem zależy, czy dziecko będzie kreatywne, rządne wiedzy oraz otwarte na świat. Dzisiaj okazuje się to jeszcze trudniejsze. Kiedy pociechy spędzają pół dnia w szkolnej ławce a drugie pół starając się przyswoić cały materiał, nie mają ochoty na zabawę. Efektem zmęczenia jest spędzanie czasu przed telewizorem. Rodzicom często to nie przeszkadza, ponieważ sami mają wtedy chwile wytchnienia. Co jednak z rozwojem dziecka?

Disney od kilku lat uchodzi za jednego z wychowawców naszych pociech. Wpaja im podstawowe wartości i uczy odpowiedniego zachowania. Wystarczy wieczorem włączyć bajkę i dobry „parenting” będzie zagwarantowany. Czy na pewno? W końcu przedstawiona została dokładnie taka sama fabuła jak w baśniach spisanych przez braci Grimm.

Okazuje się, że różnica w rozwoju dziecka oglądającego Kopciuszka i słuchającego go, gdy wieczorem czytają mu do snu rodzice, jest gigantyczna. Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle dowiedli, że dziecko do trzeciego roku życia uczy się większej ilości słów i zwrotów, jeśli tylko usłyszą je „na żywo”. Prowadziło to naukowców do dalszych hipotez, że do rozwoju nie tylko mowy, ale również emocji i zdolności społecznych potrzebne są kontakty społeczne.

Jeszcze w latach 80 dowiedziono, że dziecko, które pochodzi od rodziców używających większego zasobu słów i rozmawiających z dzieckiem na różne tematy zmuszało go do korzystania z pamięci i wyobraźni. Przeczytanie czy nawet obejrzenie bajki nie wystarczy. Należy jeszcze o postaci i fabule porozmawiać!

Wyobraźnia ważna jest nie tylko w zabawach dziecka, ale w czasie dorosłego jego życia. Bettelheim, znany psycholog i psychiatra, twierdził, że nawet ilustracje odbierają baśni znaczenia osobistego, narzucając konkretny kształt postaciom i miejscom. Gotowe obrazki bowiem, nie zmuszają czytelnika lub słuchacza do pracy umysłowej. Animacja jest gotowym tworem niewymagającym od dziecka wysiłku.

Kreatywność można bowiem budować na wiele sposobów. Wystarczy zajrzeć do internetu. Takie strony jak Ladygugu proponują ciekawe formy rozrywki dla całej rodziny.