Zapewne wszyscy znacie taki film animowany jak magiczny ołówek. Kto by go nie znał. Nie jedno dziecko, podczas oglądania tej kreskówki marzyło o tym, aby być w posiadaniu takiego magicznego ołówka, który byłby w stanie pomóc mu ożywić co tylko by zechciał. A co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że taki ołówek istnieje?

I to nie od wczoraj, a już od jakiegoś czasu. Dzięki dwójce konstruktorów, czyli Peterowi Dilworth oraz Maxwellowi Bogue, którzy pracują na co dzień w firmie WobbleWorks oraz projektowi Kickstarter było w stanie wdrożyć ten projekt w życie, a marzenie wielu osób na całym świecie stało się faktem, a tym samym można z pełną świadomością stwierdzić, że marzenia wraz z rozwojem technologii są w stanie się spełniać.

Jak wygląda magiczny ołówek?

3Doodler, ponieważ taką nazwę nosi ten magiczny długopis jest urządzeniem, które jest w stanie zmaterializować prawie wszystkie. Korzysta ona z technologii, która wykorzystywana jest w drukarkach 3D. Zamiast standardowego wkładu z atramentem znajduje się tam rurka z tworzywa sztucznego, która posiada odpowiedniego rodzaju parametry dotyczące temperatury, tak aby mogła w jednej chwili stopić plastik, zaś w drugiej nadać mu odpowiedniej twardości. Sam proces drukowania polega na tym, że osoba, która posiada w swych rękach owe urządzenie drukuje nim na dowolnej płaszczyźnie, zaś wtedy w długopisie wtłaczany jest pogrzany plastik, który następnie przechodzi przez dyszę zastygając w sposób tak błyskawiczny, że można tworzyć naprawdę bardzo kreatywne konstrukcje w przestrzeni, a one w niej pozostaną.

Rysowanie przy pomocy tego urządzenia może trwać od kilku, nawet do kilkudziesięciu minut, a to wszystko zależne jest od tego jak skomplikowany twór chce się powołać do życia. Oczywiście duże znaczenie będą miały tutaj same umiejętności osoby, która będzie operować tym długopisem. Poważniejsze konstrukcje jak chociażby wykonanie wieży Eiffela może sprawić już niektórym osobom większe trudności. Na szczęście, gdy użyje się do tego odpowiedniego szablonu to wszystko staje się w jednym momencie o wiele prostsze niż z początku się wydawało.

Jak wyglądał proces zbierania pieniędzy?

Firma z bostonu WoobleWorks LLc, która jest odpowiedzialna za stworzenie długopisu, który jest w stanie wykonywać druk 3D zdobyło naprawdę wielką rzeszę fanów za pośrednictwem serwisów kickstarter. W jedną dobę zdołali oni zyskać ponad 500 tysięcy dolarów. Na samym początku twórcy mieli plan, aby zebrać jedynie 30 tysięcy dolarów, jednak rzeczywistość znacząco przerosła ich oczekiwania. Osoby, które wsparły projekt i zapłaciły 50 dolarów otrzymały w zamian za to jeden z 3Doodlerów, były również inne pakiety za 75, 99 oraz 10 tysięcy dolarów. Ostatni pakiet dotyczył spędzenia jednego dnia z twórcami oraz wzięcia udziału w testach urządzenia. Po tym jak minęły 3 dni twórcy mogli pochwalić się już tym, że na swoim koncie uzbierali ponad milion dolarów.

Dla kogo przeznaczony jest długopis 3D?

Sam pomysł wydaje się naprawdę bardzo ciekawy, zaś możliwości, które oferuje jeszcze lepsze. Wiele osób może zapewne myśleć, że jest to urządzenie, które idealnie sprawdzi się jako prezent świąteczny, czy też urodzinowy dla najmłodszych, jednak prawda jest taka, że niestety sami twórcy zalecają, aby nie korzystały z niego najmłodsze osoby, a to wszystko za sprawą tego, że końcówka 3Doodler jest bardzo gorąca, ponieważ jest odpowiedzialna za roztapianie plastiku, dlatego też musi dochodzić do 270 stopni Celsjusza, dlatego samo urządzenie jest skierowane zdecydowanie do starszej grupy konsumentów, czyi takiej powyżej 12 roku życia. Ponadto z urządzenia zapewne mogą korzystać wszelkiego rodzaju projektanci oraz artyści, którzy już na etapie tworzenia urządzenia zaangażowali się w ten projekt, chociażby tworząc szablony do niego. Warto zauważyć, że nie tylko artyści mogą korzystać z tego magicznego długopisu, ponieważ osoby, które z zamiłowania są majsterkowiczami również mogą znaleźć tutaj coś dla siebie, a mianowicie warto zauważyć, że te urządzenie świetnie nadaje się do naprawiania plastikowych przedmiotów, które zostały uszkodzone. Przykładowo gdy jakaś rzecz wykonana z plastiku zostanie połamana na dwie części to za pomocą 3Doodlera można ją złączyć, albo osoby, które wolą bardziej kreować niż naprawiać mogą przy pomocy tego długopisu samemu tworzyć tego typu przedmioty.

Źródło: igo3d.com.pl