95% Polaków to katolicy, ponad 40% z tej grupy regularnie uczestniczy we mszy świętej. Księża zachęcają do przeżywania niedzielnej mszy świętej z dziećmi. Papież Jan Paweł II powtarzał za Ewangelią św. Marka 10,13: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. W rodzinach katolickich naturalną koleją rzeczy jest zabieranie dzieci na msze święte. Jak powinny zachowywać się dzieci w kościele? Kiedy powinny po raz pierwszy brać udział we mszy świętej? Czy jedzenie w kościele jest dozwolone?

Kiedy twoje dziecko jest malutkie, a chcesz iść na niedzielną mszę świętą, sprawa jest dość prosta. Nakarm niemowlę, włóż je do wózka i zanim dojedziesz do kościoła to z pewnością Twoje dziecko będzie już smacznie spało. Sprawa nieco się komplikuje, gdy malec chce poznawać świat, a grzeczne i ciche leżenie w wózku odeszło w zapomnienie

Dopóki maluszek siedzi w wózku możesz zapewnić mu zajęcie biorąc do kościoła niehałasujące zabawki, często widzi się maluchy gryzące flipsy czy paluszki. Należy wziąć pod uwagę, że to maluchy i nie da się im wytłumaczyć czym jest Kościół i jak należy się w nim zachowywać.

Weź również pod uwagę to, że rodzice chcą uczestniczyć we mszy, a nie zawsze mają z kim zostawić maleństwo.

Jeśli masz dziecko w wieku od 1 roku do 3-4 lat, możesz poszukać mszy dla małych dzieci. Zwykle w parafiach takie msze organizowane są w salkach katechetycznych, a nie w kościele. Jest to duże ułatwienie dla matek, mają gdzie nakarmić czy przewinąć dziecko, nie denerwują się, że malec płacze i przeszkadza innym w celebrowaniu eucharystii. Taka msza również jest znacznie krótsza niż normalna msza, modlitwa jest prowadzona poprzez śpiew połączony z klaskaniem czy pokazywaniem rączkami odpowiednich gestów. Podczas mszy dla dzieci maluchy świetnie się bawią, a rodzicom nie przeszkadza hałas czy płacz, są na to przygotowani.

A co, jeśli w Twojej parafii jednak nie ma mszy dla małych dzieci? Postaraj się chodzić z dziećmi na zwykłe msze dla dzieci w wieku szkolnym, jednak zwracaj uwagę na zachowanie Twoich pociech. Nie pozwalaj im jeść w kościele, zadbaj o pełne brzuszki przed mszą. Niedopuszczalne jest również bieganie dzieci przed ołtarzem czy przynoszenie zabawek. Naucz swoje dzieci, że przychodzą w odwiedziny do Boga i powinny się zachowywać grzecznie. Jeśli maluchy są marudne, znudzone i zaczynają broić – wyjdź przed kościół, oczywiście jeśli pogoda dopisuje. Tam mogą biegać do woli, nie przeszkadzając innym modlącym się. Jeżeli jednak pogoda jest brzydka i nie masz jak wyjść przed kościół, lepiej jest zrezygnować z mszy, nie męczyć dłużej dziecka.

Raz będzie lepiej, raz gorzej, najważniejsze by się nie zrażać i nie zniechęcić dziecka. Niech wspólne celebrowanie mszy świętej będzie kolejnym, łączącym was ogniwem.