Zakup pierwszego komputera dla dziecka to trudna decyzja. Rodzice stający w jej obliczu mają zazwyczaj wiele wątpliwości związanych z użytkowaniem sprzętu przez dziecko, przy jednoczesnych korzyściach, jakie wynikają z posiadania komputera. Kiedy zatem kupić dziecku pierwszy komputer i na co zwrócić uwagę?

Na sposób, w jakich dziecko używa komputera, wpływ mają przede wszystkim rodzice. Dzieci pozostawione same sobie z pewnością będą spędzać długie godziny przed monitorem. Dlatego właśnie zakup komputera dla dziecka to test nie tylko dla malucha, ale również dla rodzica.

Nauka jak zabawa

Na rynku dostępnych jest coraz więcej profesjonalnych programów służących nauce za pośrednictwem komputera. Języki obce, matematyka, historia czy biologia to tylko kilka z przedmiotów, jakie maluchy mogą zgłębiać poprzez programy komputerowe. Mają one nie tylko merytoryczną wartość, ale też formę przystosowaną do najmłodszych odbiorców. Ucząc się za pośrednictwem komputera i Internetu maluchy nie są zdane na nudne podręczniki, ponieważ najnowsze elektroniczne publikacje tego typu, mają np. formę gier lub quizów. Szczególnie prym wiodą na tym polu programy do nauki języków obcych.

pierwszy komputer dla dziecka 02

Kiedy kupić komputer?

Jeśli komputer ma służyć dziecku przede wszystkim do nauki, a nie być jedynie pożeraczem wolnego czasu, rodzice na zakup powinni zdecydować się wtedy, gdy maluch faktycznie rozpoczyna swoją przygodę z edukacją. Psychologowie szacują, że wiek około 6-7 lat jest optymalny na zakup pierwszego komputera, jednak maluch powinien z niego korzystać pod opieką rodziców. Laptop Samsunga świetnie sprawdzi się w takiej roli.

Jaki komputer?

Na dzieciach zazwyczaj się nie oszczędza, dlatego też kupując cokolwiek dla swojej pociechy decydujesz się na sprzęt z najwyższej półki. Jednak w przypadku pierwszego komputera nie warto przepłacać. Zamiast stacjonarnych jednostek warto postawić na laptop. Przenośny komputer zajmie mniej miejsca na biurku i w razie potrzeby można go schować. Ponadto w cenie nie przekraczającej 2000 zł można kupić dobrej jakości komputer, odpowiadający w pełni potrzebom dziecka.

Laptop służyć ma przede wszystkim nauce i rozrywce, przy czym na początkowych etapach nie są to programy wymagające bardzo zaawansowanego sprzętu, dlatego parametry komputera nie muszą być maksymalnie wydajne – maluch i tak nie wykorzysta pełni ich możliwości. Nie warto np. decydować się na wydajny i szybki dysk twardy typu SSD, który jest znacznie droższy niż tradycyjny dysk HDD. Należy jednak zwrócić uwagę na dobry monitor, który nie będzie męczył wzorku malucha. Przekątna matrycy nie powinna być zatem mniejsza niż 15 cali. Podobnie przydatny może się okazać napęd CD/DVD oraz przynajmniej kilka wejść USB.

pierwszy komputer dla dziecka 03

Laptop dla dziecka musi również wyróżniać się wytrzymałością, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór sprzętu wyposażonego w aluminiową obudowę, która jest bardziej odporna na uszkodzenia niż te, wykonane z tworzywa sztucznego. Przydatna może się również okazać wodoodporna klawiatura.

Zakup sprzętu to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy dziecko będzie się uczyło za jego pośrednictwem, decyduje w dużej mierze zaangażowanie rodziców. Obok kontroli rodzicielskiej i zainstalowania na laptopie odpowiednich programów zabezpieczających takich jak antywirusy, czy blokady dostępu do niektórych stron, ważna jest również odpowiednia organizacja stanowiska komputerowego dla malucha.