Olej MCT to suplement diety, który na razie czeka na rozwój popularności. Chociaż można go kupić w większości sklepów z odżywkami i suplementami dla osób aktywnych fizycznie, to wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z jego potencjału.

Co oznacza tajemniczo brzmiący skrót MCT?

MCT to rodzaj średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli trójglicerydów, zawierających od 6 do 12 atomów węgla. Wielkość trójglicerydu oceniamy na podstawie liczby zawartych w nim atomów węgla. Większość tłuszczów i olejów zawiera trójglicerydy długołańcuchowe LCT (mają one 14 i więcej atomów węgla) i to właśnie one podnoszą poziom złego cholesterolu, a także zwiększają ryzyko chorób serca. Tłuszcze i oleje średniołańcuchowe MCT są łatwo trawione, mają działanie termogeniczne i pozytywnie wpływają na metabolizm. Zamiast magazynowania ich jako tłuszcz, organizm spala je, aby uzyskać energię. Dobrym źródłem średniołańcuchowych trójglicerydów są produkty mleczne. Mleko matki i preparaty dla niemowląt zawierają od 5% do 20% MCT. Jednak największą popularnością, jako doskonałe źródło dietetycznych MCT, cieszy się kokos, ponieważ zawiera do 50% średniołańcuchowych trójglicerydów. Olej kokosowy MCT pozyskiwany z kokosa nie jest dokładnie tłuszczem kokosowym, lecz wyodrębnionym z niego składnikiem, mającym szczególne znaczenie dla pracy mięśni oraz odchudzania.

Czy można schudnąć dzięki olejowi MCT?

Zainteresowanie olejami MCT bardzo szybko wzrasta, szczególnie wśród osób dbających o zdrowie. Wpływa na to fakt, że są one bardzo łatwo przyswajalne i przetwarzane przez organizm w sposób, który niesie wiele korzyści zdrowotnych. Wykazano, że przyjmowanie oleju MCT znacznie zmniejsza masę ciała oraz obwód talii. Czy oznacza to, że spożywanie dużych ilości MCT spowoduje natychmiastowy spadek wagi? Nie do końca. Olej MCT pomaga przede wszystkim w procesie uzyskania ujemnego bilansu energetycznego, Przyspiesza metabolizm i zwiększa uczucie sytości, co pozwala nam kontrolować apetyt. Czas pozostawania jedzenia w przewodzie pokarmowym ulega wydłużeniu, dzięki czemu uczucie sytości trwa dłużej, a składniki odżywcze, takie jak wapń, magnez i witamina E, są pozyskiwane z pożywienia w większych ilościach.

Ponadto olej MCT pomaga zoptymalizować wzrost dobrych bakterii w jelitach, co również sprzyja utracie wagi. Produkt ten przyspiesza spalanie zbędnych kilogramów, eliminuje problem podjadania, dostarcza energii, zwiększa wydajność organizmu, poprawia funkcje kognitywne mózgu, sprawiając, że myślimy łatwiej i szybciej kojarzymy. Warto wiedzieć, że olej MCT nie powinien być używany do smażenia, ponieważ rozpada się wówczas na niebezpieczne dla zdrowia związki. Zalecane jest spożywanie go na zimno, bo tylko wtedy pozyskamy z niego wszystkie wartości odżywcze. Ważne jest, by zaopatrywać się w olej MCT u sprawdzonego sprzedawcy, np. 4ease.pl, gdzie jego wysoka jakość potwierdzona jest odpowiednim certyfikatem i badaniami laboratoryjnymi. Sklep gwarantuje w 100% organiczny olej MCT z orzechów kokosowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj