Jako rodzic z pewnością dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka. Dlatego też weź pod uwagę to, czym bawią się dzieci i czy jest to dla nich bezpieczne. Zwróć uwagę na jakość wykonania, trwałość oraz na to, z czego zabawka jest zrobiona. I chociaż sklepowe półki uginają się od produktów sprowadzanych z Chin coraz częściej możesz znaleźć eko zabawki wykonane z materiału czy z drewna. Mogą być one ciekawszą alternatywą od zabawek wydających dźwięki, ruszających się czy też takich, które właściwie nie pozostawiają pola dla wyobraźni, gdyż są takie idealne.

Dlaczego wybrać zabawki ekologiczne?

Przede wszystkim dlatego, że są wykonane w sposób bezpieczny dla dziecka i są przyjazne dla środowiska. Eko zabawki wykonane są z surowców wtórnych, takich jak drewno, tektura czy tkaniny. Nie powinno cię dziwić, że zabawka wykonana z drewna jest nazywana ekologiczną. Nie jest to bowiem drewno wycięte gdzieś z głębi lasu, a najczęściej są to odpady ze stolarni lub też z drewna pochodzącego z kontrolowanych upraw. Farby używane do kolorowania eko zabawek są w 100% bezpieczne dla dzieci, nie wydzielają toksycznych substancji szkodliwych dla środowiska. Ważny jest również fakt, że mogą być poddane wtórnemu recyklingowi.

Dla kogo zabawki eko?

Właściwie dla wszystkich dzieci, w każdym wieku. Już dla najmniejszych pociech możesz znaleźć grzechotki, gryzaczki czy choćby zawieszki do smoczków wykonane z drewna. Dostępne są również pluszaki wykonane z jednego kawałka materiału, najczęściej bawełny organicznej, które służą już mamie podczas ciąży. Mama śpi z takim pluszakiem po to, by przesiąknął jej zapachem. Kiedy dziecko się urodzi pluszaka wkłada się do łóżeczka, dzięki temu maluch czuje zapach mamy i jest spokojniejszy.

Dla nieco starszych dzieci możesz kupić różnego rodzaju zabawki do pchania, ciągnięcia czy też takie, które wymagają sprawności manualnej. Konie na biegunach czy też standardowe klocki na pewno na dłuższy czas umilą zabawę twojemu dziecku.

Czy drewniane zabawki są w stanie pobudzić wyobraźnię dziecka?

Oczywiście! To jest ich główna zaleta. Prostota wykonania, a nierzadko możliwość samodzielnego składania wręcz zmusza dziecko do wysiłku umysłowego. Takie zabawki są również bardzo trwałe, nie ulegają łatwym uszkodzeniom, nawet podczas rzucania nimi.

Dodatkowo, jeśli zabawka jest do samodzielnego złożenia to zachęca dziecko do stworzenia czegoś nowego czegoś, z czego dziecko może być dumne. Musisz również pamiętać, że to nie ogrom kolorów, dźwięków czy funkcji sprawia, że zabawka jest atrakcyjna. Takie właśnie najczęściej po kilku dniach lądują w kącie, porzucone i zapomniane. Zabawki eko mają tę zaletę, że stymulują na wiele sposobów jednocześnie – poprzez dotyk, zapach, smak, ale również poprzez wzrok i wyobraźnię. Wystarczy drewniana łyżka i kilka skrawków materiałów by wyczarować razem z dzieckiem niepowtarzalną kukiełkę. Duży karton po telewizorze w prosty sposób może stać się zamkiem dla księżniczki czy rycerza, a powierzchnia, którą mają do malowania jest naprawdę duża!

Dobrym pomysłem może być również wspólne szycie maskotek ze skrawków materiałów. Niewielkim kosztem przy wydatnej pomocy mamy, cioci czy babci dziecko może zaprojektować przytulankę rysując ją wcześniej na kartce. Osoba dorosła może zrobić wykrój, zszyć materiały i ewentualnie pomóc dziecku przy doszywaniu łatek, guzików, ogonka.

Pamiętaj, że to, czego nauczysz swoje dziecko, ono potem przekaże swojemu potomstwu. Jeśli pokażesz mu inny świat zabawek, nie plastikowych, a właśnie eko zabawek będzie to wasz pierwszy krok ku życiu w zgodzie z naturą. Eko zabawki gwarantują świetną zabawę, a przy tym uczą ochrony środowiska, recyklingu, kontaktu z naturą.

Zdjęcia pochodzą od firm:
www.ekozabawka.com.pl
www.grymasek.com.pl