Elektroniczna niania umożliwia stałe kontrolowanie niemowlęcia – nawet, gdy Ty jesteś w innym pomieszczeniu. Jeśli szukasz urządzenia, które pozwoli Ci spokojnie poruszać się po mieszkaniu bez obawy o bezpieczeństwo maluszka – elektroniczna niania jest urządzeniem stworzonym dla Ciebie!

Każda niania składa się z 2 elementów – nadajnika i odbiornika. W dużym skrócie elektroniczna niania przekazuje dźwięki (a w niektórych modelach również obraz) do odbiornika, umożliwiając stałe kontrolowanie sytuacji w pokoju niemowlęcia. Sygnał może być przesyłany w formie analogowej (tańsze modele korzystają z tego rozwiązania – zasięg jest większy, ale jakość sygnału słabsza) lub cyfrowej (tam zasięg nadajnika jest znacznie mniejszy, ale sygnał jest niezakłócony).

Ważne funkcje

Transmisja aktywowana głosem to podstawowa funkcja większości elektronicznych niań. Dzięki niej niania aktywuje się wyłącznie, gdy w pobliżu mikrofonu słychać dźwięki.

Komunikacja dwukierunkowa pozwala prowadzić rozmowę z dzieckiem przez urządzenie, zanim zdołasz dotrzeć do pokoju. Alternatywną opcją jest możliwość nagrania dziecku wiadomości, która zostanie odtworzona, gdy niemowlę będzie płakało.

Nagrywanie obrazu to mniej popularna opcja, choć warto ją rozważyć. Dzięki niej możesz nie tylko podjerzeć, czy dziecko śpi wygodnie, ale też zachować na pamiątkę co ciekawsze harce maleństwa.

Kamera

Kamera sama w sobie jest znaczącym rozszerzeniem funkcjonalności elektronicznej niani. Przy zakupie niani z kamerką zwróć uwagę, czy jest wyposażona w poniższe funkcje:

  • Tryb obserwacji nocnej,
  • możliwość obracania kamery stacją odbiorczą,
  • możliwość podłączenia telewizora/dodatkowy monitor dla rodzica,
  • możliwość montażu kamery na ścianie,
  • dodatkowe kamery obsługiwane jednym odbiornikiem.

Monitor oddechu

Choć monitor oddechu może być odrębnym urządzeniem, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia łączącego funkcje elektronicznej niani i monitora oddechu. Urządzenia tego typu mają specjalną matę z czujnikami, którą wkładasz pod materac. Gdy mata przestaje wyczuwać oddech, włącza się alarm dźwiękowy. Monitory oddechu mają zapobiegać Zespołowi Śmierci Łóżeczkowej, nic więc dziwnego, że elektroniczna niania z monitorem oddechu jest popularnym urządzeniem w niemowlęcych pokojach.

Porównanie technologii (nianie Miniland)

Poprzedni artykułUkojenie dla skóry, która swędzi i piecze
Następny artykułZadbaj o piękną sylwetkę