Staniki do karmienia muszą nie tylko ładnie leżeć i odpowiednio podtrzymywać biust, ale również ułatwiać karmienie niemowlęcia. Te najlepsze pomogą zapobiec powstawaniu rozstępów.

Każdy stanik musi być odpowiednio dobrany. Oznacza to, że biust jest dobrze podtrzymywany od dołu, a piersi idealnie pasują do miseczek – nie wylewają się ponad nie ani nie mają zbytniego luzu. Dzięki temu biust nie tylko ładnie się układa, ale jest również dobrze zabezpieczony. Szerokie ramiączka pozwalają zaś odciążyć kręgosłup – to ważne, szczególnie jeżeli z powodu karmienia piersi stały się większe i cięższe.

Pierwszy stanik jeszcze przed porodem

Na zakup pierwszego stanika do karmienia powinnaś udać się jeszcze przed porodem. Po pierwsze, przyda się on już w szpitalu, po drugie, po narodzinach dziecka możesz nie mieć już czasu na zakupy dla siebie. Podczas ciąży obwód pod piersiami może znacznie się zwiększyć, ale minie to z czasem. Lepiej więc kupić stanik o 10 cm węższy niż obwód podczas 9 miesiąca ciąży. Jeżeli okaże on się zbyt mały, zawsze można dokupić specjalną wstawkę, która przedłuży obwód. Staniki do karmienia powinny mieć miseczkę o jeden rozmiar większą niż ta, jaką nosiłaś pod koniec ciąży. Dzięki temu pomieszczą nawet mocno powiększone przed karmieniem piersi.

Do wyboru są miseczki usztywniane i elastyczne. Pierwsze lepiej podtrzymają biust, drugie natomiast mogą okazać się wygodniejsze. Biustonosze do karmienia z elastycznym wykończeniem lepiej też przydadzą Ci się, jeżeli będziesz spać w staniku – robi tak wiele matek świeżo po porodzie, ponieważ przez pierwszy okres laktacji proces nie jest jeszcze ustabilizowany i możesz pobrudzić pościel i piżamę wylewającym się mlekiem. Stanik zaś pozwoli na założenie wkładek laktacyjnych.

Szybkie karmienie

Każdy stanik do karmienia ma specjalne zapięcie, które pozwala na szybkie odkrycie piersi i nakarmienie dziecka. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden stanik, który nawet po rozpięciu zakrywa sutek – to pozwoli Ci karmić dziecko bez skrępowania nawet w miejscu publicznym czy podczas wizyty gości. Alles bielizna, firma oferująca całą serię staników do karmienia, wyposaża wszystkie w zapięcie typu Quick-Click, które pozwala na szybkie zapięcie i odpięcie przodu miseczki przy użyciu tylko jeden ręki. Staniki tej firmy można kupić w sklepie internetowym Nevershy.pl.

Przy wyborze biustonosza równie istotny jak wygoda jest również jego wygląd. Najlepiej mieć w swojej szafie przynajmniej jeden ciemny i jeden jasny model. Z zakupem kolejnych można poczekać do urodzenia dziecka – wtedy będziesz już wiedziała, jaki typ biustonosza najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby.

Mity na temat staników i karmienia

Niektóre kobiety uważają, że długie karmienie piersią musi owocować ich zwiotczeniem. To nieprawda. Największe znaczenie ma dobranie odpowiedniego stanika podczas ciąży i karmienia, który nie pozwoli skórze rozciągać się pod wpływem zwiększonego nagle ciężaru. Jeżeli zauważysz, że skóra nie jest już tak jędrna jak kiedyś, masuj piersi i wklepuj w nie kosmetyki odżywiające i nawilżające.

Nie jest też prawdą, że nie wolno nosić staników z fiszbinami podczas karmienia – jeżeli usztywnienie nie uwiera piersi, to możesz sobie na nie pozwolić. Co ważne, biustonosze do karmienia wcale nie muszą być brzydkie, a w bogatej ofercie firm produkujących bieliznę znajdują się eleganckie, seksowne i koronkowe staniki, idealne dla każdej mamy, która chce czuć się pięknie i kobieco.