Zanim pojawi się pierwszy ząbek u twojego dziecka powinnaś już być przyzwyczajona do dbania o higienę ustną maleństwa. Bezzębne dziąsełka przecieraj pieluszką, nie dawaj do picia słodkich napojów, staraj się nie przyzwyczaić dziecka do nadmiernego ssania smoczka. A kiedy pojawi się już pierwszy ząbek musisz zacząć dbać o higienę szczególnie mocno, aby zapobiegać próchnicy.

Prawidłowe utrzymywanie higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne, ma wpływ na całe życie. Prawidłowa higiena pomaga zapobiegać próchnicy, a zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla stałego uzębienia i prawidłowego zgryzu.

Choroby zębów

Najczęstsza choroba zębów to próchnica, która powoduje bóle zębów, a nie leczona w konsekwencji nawet ich utratę. Próchnica rozwija się wskutek odkładania się na zębach resztek jedzenia, które w połączeniu ze śliną i bakteriami obecnymi w jamie ustnej poprzez rozkładanie się cukrów tworzą kwasy. Kwasy te powodują rozmiękanie zębów i uszkodzenia szkliwa.

Drugą chorobą jamy ustnej powodowanej złą higieną jest zapalenie dziąseł. Głównym powodem ­zapalenia dziąseł jest niedokładne usuwanie osadu nazębnego. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zniszczenia kości szczeki oraz wypadnięcia zębów.

Jak pielęgnować jamę ustną dziecka

Przede wszystkim potrzebujesz dobrej szczoteczki do zębów. Włosie powinno być miękkie, a na końcu zaokrąglone, aby nie skaleczyć wrażliwych dziąseł. Szczoteczkę należy wymieniać jak najczęściej, nawet raz w miesiącu, jeśli jest taka potrzeba.

Drugim istotnym elementem jest pasta do zębów. Pasty do zębów dla dzieci mają optymalny skład, zwróć tylko uwagę na przedział wiekowy.

Jeśli twoje dziecko posiada już wszystkie zęby mleczne musisz zacząć dbać również o przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej.

Jak prawidłowo czyścić zęby

Zęby powinno się myć trzy razy dziennie, po każdym głównym posiłku, jednak jeśli masz możliwość umyj dziecku zęby po każdym, zwłaszcza słodkim, posiłku.

Czas mycia zębów to co najmniej 2 minuty. Możesz do tego celu zastosować specjalne klepsydry, nierzadko dołączane do szczoteczek do zębów dla dzieci. Malec wówczas będzie mógł kontrolować czas czyszczenia.

Pamiętaj o prawidłowej technice mycia zębów, czyli wymiataniu osadu od dziąseł do zęba. Przy zębach trzonowych należy przesuwać szczoteczkę z odpowiednim naciskiem.

Aby zapobiegać chorobom zębów i dziąseł zwróć uwagę na nawyki żywieniowe twojego dziecka ogranicz spożywanie słodyczy, naucz dziecko pić wodę zamiast słodkich soków, i przede wszystkim, wyrób w nim nawyk mycia zębów.

Źródło: „Leksykon chorób wieku dziecięcego”, Birgit Brand-HÖrsting, Klub Dla Ciebie, 2004