Matura z biologii nie należy do najłatwiejszych egzaminów. Nie trzeba się jej jednak obawiać, bowiem gdy się do niej odpowiednio przygotujemy możemy ją zdać z dobrym wynikiem. Materiał do opanowania jest obszerny, dlatego naukę należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej już rok przed maturą. Poniżej zamieściliśmy kilka przydatnych wskazówek dla osób mających zamiar zdawać maturę z biologii.

Zaplanowanie nauki

Egzamin z biologii na maturze nie jest obowiązkowy, więc osoby, które chcą do niego podejść muszą go zdawać na poziomie rozszerzonym. Materiał do opanowania obejmuje nie tylko wiedzę zdobytą w liceum, ale również tą z gimnazjum. Biorąc to pod uwagę przygotowania do matury z biologii warto rozpocząć od sporządzenia dokładnego planu. Tylko systematyczna nauka pozwala zapamiętać i zrozumieć tak dużą ilość informacji.

W czasie nauki nie należy korzystać jedynie z notatek. Bardzo pomocne są odpowiednie podręczniki na przykład: „Biologia na czasie”  wydawnictwa Nowa Era, „Vademecum matura Biologia” wydawnictwa Greg Lektury lub „Trening Matura – Biologia” wydawnictwa Omega. Doskonałą pomocą są również arkusze maturalne z biologii z poprzednich lat. Należy rozwiązywać je regularnie. Dzięki nim można sprawdzić swoją wiedzę i uzupełnić braki. Jest to również świetny sposób na oswojenie się z procedurą maturalną.

Jak najlepiej przygotować się do egzaminu?

Każdy kto ma zamiar przystąpić do egzaminu maturalnego z biologii musi zdawać sobie sprawę z ogromnej ilości materiału do opanowania. Wykonanie tego w sposób samodzielny jest możliwe, ale wymaga dużej ilości czasu i zaangażowania.

Nauka biologii opiera się w dużej części na rozwiązywaniu testów oraz czytaniu dużej ilości specjalistycznej literatury. Osoby przygotowujące się samodzielnie nie tylko muszą zapamiętać dużą ilość informacji, ale także zgromadzić materiały do nauki we własnym zakresie.

Oczywiście nic nie zastąpi systematycznej nauki jednak można skorzystać z pomocy. Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć są zajęcia z korepetytorem. Indywidualne lekcje z nauczycielem pozwalają skoncentrować się wyłącznie na nauce. Jest to bardzo skuteczny sposób opanowywania wiedzy. Niestety nie należy do najtańszych. Poza tym znalezienie dobrego korepetytora nie jest łatwe. Alternatywą dla korepetycji są specjalne kursy dla maturzystów. Jest to rozwiązanie tańsze, ale także skuteczne, choć w tym wypadku nauka odbywa się w grupach.