Strażak, żołnierz, piękna modelka, niania – takie odpowiedzi możemy usłyszeć, jeżeli pytamy dzieci o ich marzenia dotyczące pracy jako osoba dorosła. Większości tych planów można nie brać na poważnie, ponieważ przyszłość weryfikuje dziecięce marzenia. Jednak czasami już dzieci w wieku szkolnym mają swoje konkretne pasje, które mogą zadecydować o ich dalekiej przyszłości, a rodzice mogą im w tym pomóc. Jak ułatwić dziecku rozwój pasji?

Pomagaj rozwijać zainteresowania dzieci…

Od najmłodszych lat dziecka warto inwestować w jego rozwój, aby w przyszłości było lepiej wykształcone i miało lepsze predyspozycje do nauki i pracy. Nie każdego rodzica stać na płatny kurs tańca, języka, gimnastyki, dodatkowe zajęcia pozaszkolne, ale w dobie Internetu nie jest niczym trudnym znaleźć programy, książki, instruktaże i kursy, które byłyby interesujące dla dziecka. Sporo z nich jest darmowych – chociażby jeżeli chodzi o naukę języka.

Nauka języka zarówno dla dziecka, jak i rodzica, może być idealnym połączeniem zabawy i nauki, czyli przyjemnego z pożytecznym. Dziecko – zwłaszcza w wieku przedszkolnym – chociaż chętne do nauki obcego języka, nie potrafi długo skupiać swojej uwagi na jednej kwestii, a tym bardziej uczyć się przez wkuwanie słówek i rozwiązywanie zadań.

Organizowanie zabaw z poznawaniem nowych słówek – np. rzucanie piłki i odkrywanie nowych angielskich nazw zabawek – jest nie tylko dla dziecka miłym spędzeniem czasu z rodzicem, ale również bardzo efektywnym pod względem nauki. W Internecie znajdziemy mnóstwo bajek, programów, barwnych gier edukacyjnych, a co najważniejsze – bezpłatnych i legalnych.

Jeżeli maluch będzie zadowolony ze swobodnej nauki z rodzicem i będzie wykazywał entuzjazm, można spróbować zapisać go na kurs, ponieważ w szkołach nauka języka jest niestety ograniczona nie tylko liczbą godzin, ale również liczebnością dzieci w klasie. Trudno, aby nauczyciel poświęcił taką samą ilość czasu każdemu dziecku.

Jeżeli chodzi o zajęcia ruchowe – sportowe i taneczne, trudno, aby każdy rodzic miał ku temu odpowiednie predyspozycje, dlatego w tym wypadku warto rozejrzeć się za profesjonalnymi zajęciami, dostosowanymi do wieku i umiejętności dzieci. Jeżeli dziecko wykazuje predyspozycje sportowe, warto porozmawiać z nauczycielem wf-u w szkole – być może jest w stanie polecić dodatkowe zajęcia dla naszej pociechy oraz rozwijać jej uzdolnienia.

…ale nie realizuj na siłę swoich ambicji!

Pamiętaj, że dzieciństwo nie powinno być okresem wytężonej pracy dla dziecka, która zaczyna go przerastać. Czasami rodzice realizują na swoich pociechach swoje niespełnione marzenia i ambicje, nie bacząc na to, że dziecko tak naprawdę nie jest do końca zainteresowane dodatkowymi zajęciami lub jest nimi zbyt zmęczone.

Nie można doprowadzić do sytuacji, w której dziecko w wieku szkolnym wychodzi z domu rano i wraca późnym wieczorem, nie mając czasu na zabawę. Ścisły plan dnia, wypełniony co go godziny: lekcjami, zajęciami sportowymi, językowymi i odrabianiem zadań domowych, może sprawić, że dziecko wieczorem będzie miało ochotę już tylko na sen…a kolejny dzień będzie wyglądał podobnie. Czy dorosły też nie chciałby mieć chwili czasu dla siebie?

Organizowanie domowych zajęć i zajęć płatnych należy planować z rozsądkiem, biorąc pod uwagę zainteresowania dziecka i jego entuzjazm. Zbyt ambitni rodzice wyrządzają dziecku krzywdę, czyniąc je zmęczonym, zniechęconym i sfrustrowanym, tymczasem rozwijanie pasji powinno być przyjemnością i dawać satysfakcję maluchom, które dopiero poszukują swojego konika.

Artykuł powstał we współpracy z Grafton.pl – pomaga szukać pracy rodzicom:
http://www.grafton.pl/oferty-pracy/lubuskie/.