Dla nastolatka to kolejny egzamin: ważny, stresujący, lecz zazwyczaj traktowany jako większy sprawdzian. Dla rodziców matura to wydarzenie niezwykle ważne, które ma zadecydować o przyszłości młodego człowieka. O czym powinni wiedzieć rodzice przyszłych maturzystów?

Dobra znajomość podręczników to podstawa!

To one są najważniejszym źródłem informacji dla każdego maturzysty. Podręczniki, które można kupić poprzez stronę Merlin.pl, to najważniejsza porcja wiedzy dla każdego ucznia. Niestety uczniowie szkół średnich często korzystają z książek wspólnie z kolegami i unikają zakupienia własnej książki. W czasie przygotowań do matury minusy takiej sytuacji stają się jednak w pełni widoczne. Co zrobić? Jedynym rozwiązaniem pozostaje uzupełnienie brakujących pozycji.

Kursy: czy warto z nich korzystać?

Być może nie pomogą tym, którzy przez kilka lat nauki w szkole średniej cudem przemykali się z klasy do klasy i chcą w ciągu kilku tygodni nadrobić zaległości, jednak mogą okazać się cennymi sojusznikami maturzystów. Pomogą przede wszystkim w uporządkowaniu wiedzy oraz w oswojeniu się z zadaniami spotykanymi na maturze. Mogą też pomóc w walce ze stresem, który jest największym utrapieniem maturzystów. Kursy przed maturą to niewielki wydatek, który może oznaczać wielkie korzyści.

Relaks i nauka muszą iść w parze

Nauka i nadrabianie zaległości to ważne kwestie, jednak nie można zapominać też o odpoczynku. Zmęczony mózg nie jest w stanie przyjmować nowej wiedzy, a co gorsza – nadmiar nauki może sprawić, że w natłoku informacji najważniejsze fakty zaczną się mieszać. Sen oraz ruch na świeżym powietrzu są zatem tak samo ważne, jak pilna nauka. Walkę ze stresem może rozładować wspólny, rodzinny spacer za miasto, w trakcie którego cała rodzina będzie mogła oderwać się od myśli o maturze, a skoncentrować na wspólnej rozrywce. To miły przerywnik dla obarczonego nauką młodego człowieka oraz jego zestresowanych rodziców.

Przygotowania do matury są stresujące dla całej rodziny. Warto jednak pamiętać, że lata nauki oraz systematyczne korzystanie z podręczników i pomocy naukowych przeznaczonych dla maturzystów musi przynieść pozytywne efekty.