Przyszłym lub aktualnym partnerom stawiamy dziś szereg wymagań, którym muszą sprostać, by stworzyć z nami udany związek. Idealny kandydat to taki, który jest atrakcyjny pod względem fizycznym i psychicznym i sprawdzi się w przyszłości jako rodzic. Jednak problem w tym, że najtrudniej jest rozpoznać czy on będzie dobrym ojcem.

Bo czy można w ogóle to sprawdzić? Na co powinnyśmy zwracać szczególną uwagę? A może jego predyspozycje do bycia rodzicem uwidocznią się dopiero wtedy, gdy będziemy już mieli dzieci?

Test na ojcostwo

Jeżeli chcemy dowiedzieć się czy nasz partner sprawdzi się jako tata, najlepiej obserwujmy jego zachowanie, gdy ma kontakt z jakimś dzieckiem – czy jest cierpliwy, chce się z nim bawić, czy potrafi odpowiadać na trudne pytania lub jak szybko reaguje w kryzysowych sytuacjach.

Aby rozpoznać czy on będzie dobrym ojcem, postarajmy się zorganizować raz na jakiś czas wspólną opiekę np. nad siostrzenicą, bratankiem lub dzieckiem jednej z koleżanek. Mając kilkugodzinny lub kilkudniowy kontakt z tym samym brzdącem, nasz partner będzie miał okazję wykazać się w wielu tych sytuacjach.

Małe dzieci – to wyzwanie

Mężczyźni, pozbawieni tak bogatego wachlarza emocji jak my kobiety, często „boją się” małych dzieci. Zazwyczaj nie wiedzą jak mają zachować się w ich towarzystwie – nie wypada przecież gaworzyć, zaś na poważniejszą rozmowę jest nieco za wcześnie. Dlatego najczęściej po prostu ich unikają.

Oczywiście inaczej jest, kiedy są to własne dzieci, ale żeby rozpoznać czy on będzie dobrym ojcem, do testów najlepiej zaangażować „starszaki”. Wtedy można zwrócić uwagę na to czy chętnie podejmuje z nimi temat szkoły, gier, filmów, sprzętów elektronicznych lub czy potrafi żartować na popularne dla młodzieży tematy. Być może okaże się, że na tym etapie doskonale sprawdzi się w roli rodzica.

Instynkt ojcowski

Przyszłe relacje partnera z dzieckiem, w pewnej mierze, może wyznaczyć jego stosunek do zwierząt domowych. Choć w żadnym wypadku nie można porównywać małego dziecka z psem, to pewne zachowania mogą pokazać jego wrażliwość, odpowiedzialność, kreatywność czy zapobiegliwość. To w jaki sposób będzie opiekował się, bawił się lub okazywał uczucia względem zwierzaka, może pomóc nam rozpoznać czy będzie on dobrym ojcem.

Warto też zwrócić uwagę na to jak odnosi się do wychowywania dzieci przez znajomych. Jeżeli w większości sytuacji reaguje tak jak my, być może oznacza to, że będzie on odpowiednim kandydatem na to stanowisko.