Przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka należy wziąć pod uwagę także odpowiedni materac do łóżeczka. Jego dopasowanie jest tutaj bardzo ważne, ponieważ w początkowej fazie swojego życia spędza ono w łóżeczku nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jak wobec tego znaleźć wygodny i zdrowy materiał dla malucha?

Twardy czy miękki?

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że dla dziecka najlepszy materac to ten najtwardszy. Jednak chyba nikt z nas nie lubi spać na zbyt twardym materacu – zaburza on krążenie krwi i powoduje, że mięśnie układają się nie naturalnie, co nie tylko zmniejsza komfort, ale również u małych dzieci może być niebezpieczne. Materac powinien być przede wszystkim odpowiednio sprężysty, aby dobrze dopasowywać się do ciała dziecka i dając równomierne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Oczywiście, materac nie powinien być także zbyt miękki, dlatego najlepszym wyborem będzie ten średnio-twardy.

W sprzedaży dostępne są także materace dwustronne – z jednej strony bardziej miękkie, z drugiej twardsze, dlatego można dopasować odpowiednie wsparcie dla dziecka.

materac dzieciecy baby hypoallergic

Wkład materaca dla dziecka

Do wyboru jest szeroka gama rodzajów materaców dziecięcych pod względem rodzaju wkładu. Warto wziąć przede wszystkim pod uwagę materace z takich materiałów:

  • pianka poliuretanowa – tania, ale najbardziej podatna na odkształcenia

  • pianka wysokoelastyczna – dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i jest odporna na odkształcenia

  • lateks – jest materiałem oddychającym i dobrze dopasowującym się do kształtu ciała

Dla dzieci z kolei nie nadają się materace sprężynowe, w tym kieszeniowe – ich ciało jest zbyt lekkie, aby materac mógł dobrze się dopasować, a także materace termoelastyczne, zwłaszcza użytkowane w ciepłych pomieszczeniach, którymi zwykle są pokoje dziecięce – nie będą one wtedy dawały optymalnego podparcia dla kręgosłupa.

Materac dla małego alergika

U dzieci materace także mogą być przyczyną powstawania alergii. Wśród uczulających materiałów znajdują się głównie materace z warstwą kokosową czy z wkładem z wełny, które mogą stać się również pożywką dla grzybów i roztoczy. Warto wybierać przede wszystkim materace piankowe z dobrą wentylacją, a także zwrócić uwagę na przyjazny dla skóry pokrowiec, który powinien być regularnie zdejmowany do prania. Dostępne są także specjalne materace antybakteryjne.

Używany – nie taki dobry

Wielu rodziców zastanawia się nad kupnem używanego materaca z uwagi na oszczędność. Warto jednak pamiętać o tym, że mocno wyeksploatowany materac nie zapewni optymalnego podparcia dla malucha, dlatego lepiej zainwestować w nowy model, który będzie nie tylko wygodniejszy, ale również bardziej higieniczny.

Jeżeli interesują cię wysokiej jakości materace dla dzieci, w takim przypadku wiele pomysłów i pomocnych porad znajdziesz w serwisie internetowym Idealny Materac. Możesz skorzystać tutaj także ze specjalnego konfiguratora, który pomoże ci w wyselekcjonowaniu najlepszego modelu.