Oczekując potomstwa młodzi rodzice bardzo często tworzą listę niezbędnych rzeczy dla nowego członka rodziny. Okazuje się, że kocyki znajdują się na czele owej listy. Jak wiadomo dzieci lubią być otulone i w cieplej atmosferze śpią długo i spokojnie. Bardzo ważne jest z jakiego materiału będą wykonane koce, gdyż od tego głównie zależy komfort ich użytkowania. Aby dokonać właściwego wyboru warto zapoznać się z aspektami, które należy wziąć pod uwagę przed jego zakupem.

Dobrej jakości materiał – rzecz święta

Kocyki dla dzieci najczęściej produkowane są z dobrej jakości materiałów, które posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Natomiast zdarza się, że nie posiadając wiedzy na ich temat możemy wybrać nieodpowiedni egzemplarz.

Jak powszechnie wiadomo skóra dzieci jest niezwykle delikatna. Dlatego tak ważny jest  materiał z jakiego jest wykonany kocyk. Generalnie powinno się dobierać materiał adekwatnie do panującej pory roku. Jak wiadomo zimą lub jesienią kocyk musi być nieco grubszy, aby zachować odpowiedni komfort termiczny, czy to w domu czy podczas długich spacerów. W sezonie letnim warto wybrać koc muślinowy lub bambusowy. Powyższe materiały są cienkie oraz przewiewne. Bawełna również będzie tutaj odpowiednia lecz warto wybrać tą o lekkiej strukturze. Rodzajów bawełny jest sporo, więc na lato warto wybrać jej letnią wersję. Zazwyczaj producenci podkreślają jaki rodzaj kocykow dla dzieci oferują. Na chłodniejsze dni warto wybrać coś cieplejszego. Dobrym wyborem będzie kocyk z grubszej bawełny – nadal będzie przewiewny, ale jednocześnie dający większy komfort termiczny. Na mroźną zimę warto zainwestować w kocyk z dodatkowym ociepleniem typu „baranek” lub wewnętrznym wypełnieniem – koniecznie z antyalergicznym z odpowiednim certyfikatem. Bardzo często grubsze kocyki dla dzieci są połączeniem bawełny i dodatkowego ocieplenia, co jest dość dobrym rozwiązaniem.

Ostatnimi czasy na rynku zaistniał materiał minky. Jest to rodzaj polaru z rodziny poliestru posiadający charakterystyczne wypustki. Mimo „sztucznego” pochodzenia jest to materiał oddychający. Należy szukać oryginalnych producentów kocyków minky, gdyż niektórym tańszym wersjom daleko do rodzimego materiału. Minky jest bardzo przyjemny w dotyku i daje poczucie ogromnego ciepła. Szybko schnie i nie zmienia swojej formy po praniu. Dużym jego atutem jest połączenie z bawełną, co sprawia, że kocyk staje się jeszcze bardziej „oddychający”.

Należy unikać materiałów nie przewiewnych typu poliester. Dają uczucie ciepła i otulenia, ale tak naprawdę człowiek się pod nimi poci, skóra nie oddycha i w konsekwencji może to negatywnie wpłynąć na skórę dziecka. Kocyki dla dzieci tego typu zazwyczaj są tanie i łatwo dostępne.

Rodzimy produkt najlepszy 

Dostępne na rynku kocyki dla dzieci są przeróżnych producentów i tych polskich jak i z poza granic naszego kraju. Różnica w jakości wykonania niekiedy jest znacząca. Należy wystrzegać się kocyków rodem z azjatyckiego kontynentu, które zazwyczaj są tanie i słabej jakości. Materiały z których są wykonane są sztuczne i nie posiadają niezbędnych certyfikatów, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Najlepsze kocyki dla dzieci można pozyskać z rodzimego rynku. Wiele z nich jest wykonywanych ręcznie z dobrych jakości, certyfikowanych materiałów. Kupując taki kocyk można mieć pewność że nie zmieni swojej struktury podczas prania i będzie służył naprawdę długo. Ceny naprawdę nie są wygórowane. Kupując kocyk za około 50 zł można liczyć na bardzo dobry produkt.

Wielokolorowe, klasyczne – dla każdego coś dobrego

Oprócz rodzaju materiału możemy dokonać wyboru koloru. Kocyki dla dzieci zazwyczaj są kolorowe i odzwierciedlają całą paletę barw. Jednak od jakiegoś czasu można zaopatrzyć się w kocyk w jednolitym, stonowanym kolorze. W zależności od gustu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar. Na rynku można odnaleźć te zupełnie małe dla niemowląt jak i te większe dla starszych dzieci. Wybór jest naprawdę szeroki. Najważniejsze aby nasz wybór padł na produkt bezpieczny dla dzieci.