Kiedy twoje dziecko zaczyna raczkować to już naprawdę niewiele czasu pozostało do postawienia przez niego pierwszego samodzielnego kroku. I teraz samo nasuwa się pytanie: jakie kupić buty?

Szkół jest wiele, jedni twierdzą, że najlepiej, gdy dziecko biega na boso. Wówczas mięśnie sklepienia stopy maja możliwość kształtowania się. Inni uważają, że należy kupić buty ze sztywnym zapiętkiem.

Jak wybrać dobre buty dla dziecka?

Przede wszystkim nie kieruj się modą i urodą buta, bo nie o to w tym chodzi. Jest kilka zasad, którymi należy się kierować wybierając buty dla swojej pociechy.

  1. Jeśli chcesz kupić buty zabierz dziecko ze sobą. Tak tak, to nie żart. Dawna metoda na patyk nie jest skuteczna. Buciki mogą być różnej szerokości, mogą mieć wąskie noski i chociaż długość patyka odpowiada długości stopy, może okazać się, że dziecku jest po prostu niewygodnie.
  2. Pamiętaj, aby buciki były około 1 cm większe. Poproś dziecko, by stanęło równo na nóżkach i przesunęło stopę w buciku do przodu. Powinnaś za piętą włożyć swój palec wskazujący. Zwróć również uwagę, by boki butów nie uciskały nóżki, ale także nie mogą być zbyt szerokie.
  3. Sprawdź podeszwę. Prawidłowo wykonana podeszwa powinna zginać się w około 1/3 długości, czyli tam, gdzie zgina się nasza stopa. Jeśli da się zgiąć ja dwoma palcami – buty będą dobrze pracowały ze stopą. Nie kupuj butów, których podeszwa zgina się w połowie długości lub nie możesz swobodnie zginać jej w palcach. Wyobraź sobie, że twoje dziecko będzie próbowało w nich biegać!
  4. Cholewka, i zapiętek. Części buta, wywołujące największe kontrowersje. Sztywny czy miękki, wysoki czy niski. Najlepiej byłoby wypośrodkować. Czyli powinien stabilizować kostkę, ale nie usztywniać jej. Dobrze dobrany zapiętek poprawnie ustawia stopę i zapobiega jej koślawieniu. Cholewka nie powinna sięgać wyżej niż kostka, wówczas nie będzie przeszkadzała w zginaniu stopy.
  5. Wkładka do buta. Dość trudno jest obecnie kupić buty, które są płaskie w środku. Staraj się znaleźć takie, które mają najmniejszą wypukłość w środku. Nie ma potrzeby korygować zdrowych stóp.
  6. Tworzywo, z jakiego są wykonane. Postaw na naturalne tworzywa, jak skóra lub bawełna. Zapewni to trwałość, komfort noszenia.

W domu dziecko może biegać na boso lub w skarpetkach z podeszwą antypoślizgową. Oczywiście, jeśli przeraża cię chłód podłogi możesz kupić kapcie, kierując się powyższymi zasadami.

Czego nie należy robić?

  1. Zakładać dziecku używanych butów. Prawdopodobnie te buty są już wykoślawione i zdrowa stopa będzie się źle układała jednocześnie wykoślawiając się.
  2. Nie kupuj dziecku butów za dużych. Na „zapas” możesz kupić dziecku spodnie czy bluzkę zawijając rękawy. W za dużych butach dziecko będzie się przewracało i zniekształci obuwie. Zanim jego nóżka urośnie buty będą nadawały się do wyrzucenia.
  3. Nie kupuj butów tylko dlatego, że są ładne. Przede wszystkim muszą być odpowiednio dobrane.

Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości co do zakupu pierwszych butów dla twojej pociechy, zasięgnij porady u zaufanego specjalisty. Może być nim lekarz pediatra, rehabilitant czy ortopeda.