Wkładki laktacyjne są niezbędne dla mamy przede wszystkim w kilku pierwszych tygodniach karmienia piersią. Laktacja jest wtedy jeszcze nieustabilizowana. A wkładki zapobiegają powstawaniu krępujących plam na ubraniu. Powinny być na tyle grube, by nie przeciekały oraz na tyle delikatne by nie podrażniały wrażliwych piersi. Jakie więc wkładki wybrać?

Jak wybrać wkładki?

W ofercie mamy dostępne wkładki jednorazowe, wielorazowego użytku lub muszle laktacyjne. Mogą być zarówno jednorazowe, jak i do wielokrotnego użytku. Są różnej grubości, chłonności, oddychające, chłodzące piersi, w różnych kolorach, z przylepcem lub bez. Wybór jest ogromny. Ich właściwy dobór jest bardzo ważny ze względu na komfort użytkowania.

Wkładki jednorazowe nie nadają się oczywiście do prania. Są dla mam, które nie mają za dużo czasu. Wyrzuca się je po jednorazowym użyciu. Mają tę zaletę, że są cienkie i niewidoczne pod ubraniem. Przy ich wyborze należy szczegółowo sprawdzić skład. Niektóre z wkładek jednorazowych zawierają plastik, który nie pozwala na przeciekanie mleka, ale jednocześnie nie pozwala skórze swobodnie oddychać. Sprawdzonym rozwiązaniem są na przykład wkładki laktacyjne Johnson’s Baby – bardzo chłonne, ale przepuszczające powietrze. Ich wyprofilowany kształt doskonale przylega do każdej piersi. Są bardzo dobrej jakości i w odróżnieniu od wkładek niskiej jakości, nie przeciekają.

Wkładki wielorazowego użytku nadają się do prania. Należy pamiętać, by prać je razem z ubrankami dziecka w delikatnym proszku. Jednak chociaż uszyte są z wielu warstw materiału, bardzo szybko przeciekają. Zatrzymują wilgoć wewnątrz siebie i przyklejają się do brodawek. Tylko niektóre z nich posiadają specjalna warstwę, która odprowadza wilgoć na zewnątrz. Nie trzeba wspominać o tym, że na ogół są widoczne pod ubraniem.

Muszle laktacyjne są wykonane z silikonu. Jest to alternatywa dla wkładek. Nie wchłaniają, ale zbierają pokarm do pojemniczka. Zrobione są z miękkiego i przyjaznego dla skóry silikonu. Składają się z dwóch warstw: wewnętrznej zbierającej mleko i zewnętrznej, oddzielającej bieliznę od piersi. Muszle chronią obolałe piersi i pozwalają na szybkie gojenie się wszelkich otarć. Niestety tego rodzaju wkładki są drogie, widoczne pod ubraniem i przy braku wprawy w noszeniu, pokarm może się z nich wylać.

Niezbędne wkładki

W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka laktacja jest nieunormowana. Mleko wytwarzane jest niemal bez przerwy. Po zakończeniu karmienia, pokarm w piersiach pojawia się ponownie już po około trzydziestu minutach. Dlatego wkładki laktacyjne dla młodej mamy to produkt niezbędny, który musi mieć zawsze pod ręką, by normalnie funkcjonować. Jeśli mama nie założy wkładek, to może się spodziewać, że mlekiem wyciekającym z piersi będzie zalany nie tylko biustonosz, ale i całe ubranie. Zwłaszcza w momencie karmienia wyciek jest dość intensywny.  Karmiąc jedną piersią dziecko, z drugiej w tym samym momencie dosłownie zaczyna strumieniem lać się mleko. Słabej jakości wkładki laktacyjne nie dadzą rady i zaczną przeciekać. Dlatego warto podjąć rozważną decyzję przy zakupie tego produktu.