Tuż po urodzeniu dziecka chcemy zapewnić naszemu maluszkowi wszystko to, co najlepsze. Odnosi się to również do kosmetyków, których zadaniem jest pielęgnacja wrażliwej skóry noworodka. Jakie preparaty należy stosować, aby zadbać o komfort i zdrowie naszej pociechy?

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Zestaw kosmetyków dla noworodka nie jest wcale aż tak bardzo rozbudowany, jak mogłoby się wydawać. Chociaż sklepowe półki uginają się pod ciężarem preparatów dedykowanych najmłodszym, tak naprawdę potrzebujemy jedynie kilku produktów. Skóra noworodka z uwagi na swoją niedojrzałość jest bowiem niezwykle wrażliwa, a nadmiar aplikowanych na nią substancji może być dla niej szkodliwy.

Specjalnie dla Was sporządziliśmy listę kosmetyków, które stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej wyprawki dla noworodka:

1. krem ochronny do pupy – jest szczególnie przydatny, gdy na skórze naszego dziecka pojawią się podrażnienia, zaczerwienienia i odparzenia, wynikające z noszenia pieluch. Niektóre Mamy stosują kremy tego typu także profilaktycznie. Nawet najcieńsze pieluchy utrudniają bowiem dopływ powietrza do okolic pupy, przyczyniając się tym samym do tworzenia bolesnych dla noworodka podrażnień.

2. płyn do mycia ciała – stosowanie zwykłych mydeł w przypadku wrażliwej skóry noworodka nie jest dobrym rozwiązaniem. Polecanymi kosmetykami są tak zwane emolienty. Nie tylko delikatnie oczyszczają naskórek, ale również tworzą na jego powierzchni barierę ochronną, która zapobiega wysuszaniu skóry.

3. nawilżający krem do twarzy – używamy go, gdy wychodzimy z noworodkiem na spacer. W domu zazwyczaj nie ma takiej konieczności, chyba że skóra naszego dziecka jest wyjątkowo przesuszona i łuszczy się. Zdarzyć może się to zimą, gdy w wyniku ogrzewania powietrze wewnątrz mieszkania jest suche. Wówczas warto stosować krem nawilżający o lekkiej formule, który nie będzie zapychać porów.

4. sól fizjologiczna i jałowe gaziki – zestaw ten pomoże nam w pielęgnacji powiek i okolic oczu naszego dziecka. W pierwszych tygodniach po jego narodzeniu woda, nawet ta przegotowana, może bowiem podrażnić te miejsca. Warto przy tym pamiętać, aby po umyciu jednego oka zamienić gazik na czysty i dopiero potem zająć się drugim okiem.

5. balsam nawilżający – jeśli skóra noworodka jest zdrowa i dobrze nawilżona, nie trzeba stosować żadnego balsamu, nawet po kąpieli. Jednak podczas kompletowania wyprawki, co w przypadku większości ciąż odbywa się przed porodem, nie wiemy, jaki rodzaj skóry będzie miało nasze dziecko. Warto zatem w tym wypadku dokonać zakupu „na zapas”.

Powyższa lista to niezbędne minimum, które pozwoli nam zadbać o wrażliwą skórę noworodka w pierwszych miesiącach jego życia. Czasami przydatne są również inne produkty, takie jak oliwka, chusteczki nawilżające do pupy czy też maść przeciwko odparzeniom. Nie wszystkie jednak Mamy je stosują. Umiar zarówno pod względem liczby zakupionych kosmetyków, jak i ich ilości aplikowanej na skórę dziecka to podstawa pielęgnacji maluszka.

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka

Niezależnie od rodzaju kosmetyków, które będziemy używać podczas pielęgnacji dziecka, przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy:

  • odpowiadają one wiekowi pociechy – na przykład są przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia. Informacji takiej należy szukać na opakowaniu produktu.
  • mają atest jednej z tych instytucji: Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) lub Państwowego Zakładu Higieny (PZH).
  • są hipoalergiczne – wówczas odznaczają się delikatną, lekką formułą, która nie uczula.

Ekspert sklepu Amfora.pl radzi, że jeśli chcemy zadbać o to, aby na wrażliwą skórę dziecka nie miały wpływu żadne substancje chemiczne, warto zdecydować się na kosmetyki naturalne. Ich składniki są w pełni organiczne i pochodzą wprost z przyrody. Preparaty te dedykowane są zwłaszcza małym alergikom, ale także noworodkom, których skóra jest szczególnie wrażliwa.

Na jakie kosmetyki się zdecydować?

Aby ułatwić podjęcie decyzji odnośnie wyboru kosmetyków dla noworodka, sporządziliśmy zestawienie najpopularniejszych producentów tego typu preparatów. Drogie Mamy, na Amfora.pl zostawcie nam komentarze, czy również i Wy stosujecie te marki.

1. Natura Siberica-Little Siberica,

2. Ziaja,

3. Ziołolek – Linomag,

4. Johnson&Johnson.