Jak zwykle zimą przybyło zbyt wiele kilogramów? Zwiększanie się wagi w okresie jesienno-zimowym to naturalny proces organizmu, który przygotowuje ciało na niższe temperatury. Do tego mniejsza ilość aktywności fizycznej i częstsze podjadanie powoduje wzrost wagi nawet o kilka kilogramów. Nie jest to jednak powód, by się załamywać. Odpowiednia dieta i treningi pomogą Ci szybko odzyskać zgrabną sylwetkę. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić.

Po pierwsze odpowiednia dieta

By organizm zaczął spalać tłuszcze zgromadzone w ciele, niezwykle istotna jest właściwie dobrana dieta. Powinna składać się przynajmniej z 4 posiłków, a jej podstawę muszą stanowić warzywa oraz owoce. Istotna jest również kaloryczność spożywanych dań oraz odpowiedni stosunek makroskładników, czyli białek, węglowodanów, oraz tłuszczy. Pamiętaj, że zbyt restrykcyjna dieta, choć umożliwi szybkie schudnięcie, kończy się efektem jojo i powrotem do pierwotnej wagi, w dość krótkim czasie.

Zanim więc zaczniesz testować różne diety proponowane przez celebrytów, skorzystaj z porady doświadczonego dietetyka. Przeprowadzi on z Tobą dokładny wywiad, a następnie opracuje plan żywieniowy dostosowany do potrzeb Twojego organizmu. Taka wizyta wraz z rozpisanym jadłospisem, a czasem i przepisami to koszt ponad 200 zł.

Teraz pora przygotować się do diety. Pozbądź się z domu wszelkich niezdrowych przekąsek oraz słodyczy, zrób zakupy i przygotuj zdrowe posiłki.

Przejście na zdrową dietę może sprawiać kłopoty, nie tylko ze względu na różne pokusy. Przygotowywanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków, o określonej kaloryczności wymaga czasu, a także odrobiny wprawy. Jeśli jesteś zabiegana i nie możesz sobie pozwolić na ślęczenie w kuchni, skorzystaj z fit cateringu. Dieta pudełkowa to doskonała opcja dla osób, które chcą schudnąć. Dobierz właściwy plan żywieniowy na https://fit-catering.pl/.

Po drugie treningi

Aktywność fizyczna jest niezbędna, nie tylko, by schudnąć, lecz również wzmocnić tkankę mięśniową, co znacznie polepszy wygląd ciała. Treningi wzmocnią Twoje ciało i poprawią kondycje. Taki efekt jest możliwi jednak jedynie dzięki regularnym ćwiczeniom. Jak i gdzie ćwiczyć? To zależy tylko od Ciebie.

Jeśli jesteś osobą wytrwałą i sumienną, która się łatwo nie poddaje, możesz ćwiczyć sama, np. w domu, korzystając z licznych filmów publikowanych na youtubie, chodzić na basen, czy jeździć na rowerze. Jeśli zadbasz o częste i regularne treningi, dość szybko dostrzeż pierwsze efekty.

Jeśli nie wiesz jakie ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty lub chcesz rozszerzyć zakres ćwiczeń, możesz skorzystać z oferty licznych siłowni lub klubów fitness. Oferowane są tam różnorodne zajęcia grupowe między innymi joga, step, pilates, czy cross.  Masz również możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego trenera, który opracuje plan ćwiczeń, z wykorzystaniem różnych sprzętów na siłowni.

Tym którym brakuje motywacji lub szybko tracą zapał i cierpliwość, z pomocą przyjdzie trener personalny. Taka osoba opracuje trening dokładnie dopasowany do potrzeb i możliwości Twojego ciała, który z upływem czasu może być modyfikowany. Dodatkowo wie, w jaki sposób zmotywować do pracy i poświęca swój czas, by sprawdzić, czy ćwiczenia są wykonywane prawidłowo.

Po trzecie sen i relaks

Zarówno stres, jak i brak odpowiedniej ilości snu mają bardzo negatywny wpływ na nasze ciało. W wyniku negatywnych emocji i przewlekłego stresu wydzielany jest kortyzol. Jego nadmiar we krwi sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jedną z reakcji na stres u wielu osób jest uczucie głodu i potrzeba „zajedzenia” negatywnych emocji w celu rozładowania napięcia. W takich chwilach najchętniej sięgamy po dania z większą zawartością tłuszczu oraz cukru.

Jeśli chcesz więc zadbać o zdrowie i zgrabną sylwetkę postaraj się również zadbać o odpowiednią ilość snu oraz relaks. Jednym ze sprawdzonych i niezwykle skutecznych sposobów pozbywania się stresu jest medytacja oraz joga. W obu przypadkach niezwykle istotnym czynnikiem ćwiczeń jest regulacja oddechu ułatwiające rozładowanie wewnętrznego napięcia.

Pamiętaj, by po osiągnięciu zaplanowanego celu i zrzuceniu wagi, nie rezygnować z wypracowanych w tym czasie nawyków. Dbaj o dietę i odpowiednią dawkę ruchu i odpoczynku. W przeciwnym razie efekt jojo murowany.