Każda mama chciałaby, aby jej dziecko było mądre i osiągnęło życiowy sukces. Czy można jednak wpłynąć na rozwój mózgu dziecka jeszcze przed narodzeniem? Badania potwierdzają, że jest to możliwe, jeśli zadbamy o dostarczenie w diecie przyszłej mamy odpowiedniej porcji kwasu tłuszczowego omega-3 DHA, który jest składnikiem niezbędnym do rozwoju mózgu.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA zapewnia lepsze wyniki w testach na inteligencję

Kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z grupy kwasów omega-3. Jest to składnik odżywczy niezbędny dla rozwoju płodu, podstawowy budulec mózgu, błon komórkowych tkanki nerwowej oraz siatkówki oka. Wpływ ilości spożywanego kwasu tłuszczowego DHA przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią na rozwój czynności umysłowych dzieci został udowodniony w kilku badaniach.

W jednym z badań wzięło udział ponad 300 kobiet w ciąży. Jedna grupa kobiet przyjmowała suplement zawierający kwasy omega-3, a druga – nieaktywny preparat (placebo). Badanie trwało od 18 tygodnia ciąży do 3 miesięcy po porodzie. Kwas tłuszczowy DHA przyjmowany przez matki odżywiał dziecko w okresie prenatalnym, a w czasie karmienia dziecko otrzymywało porcję DHA wraz z mlekiem matki. Efekty suplementacji w ciąży i w okresie laktacji były widoczne w poziomie inteligencji dzieci w wieku czterech lat. Dzieci urodzone przez matki, których dieta była uzupełniana w DHA, uzyskiwały lepsze wyniki w testach na inteligencję w porównaniu z dziećmi matek przyjmujących placebo. Badacze stwierdzili: „Przyjmowanie przez matkę wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych podczas ciąży i laktacji może być korzystne dla późniejszego rozwoju umysłowego dzieci”.

Odpowiednie odżywianie dziecka w okresie intensywnego wzrostu mózgu po urodzeniu wpływa na lepszą zdolność rozwiązywania problemów. Naukowcy porównali umiejętności dzieci w wieku 10. miesięcy z dwóch grup. Pierwsza grupa dzieci była karmiona mlekiem zawierającym wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i omega-6 AA (kwas arachidonowy), natomiast druga – mlekiem dla niemowląt bez DHA i AA. Zadaniem dziecka było odnalezienie ukrytej zabawki. Dzieci suplementowane kwasami tłuszczowymi DHA i AA lepiej radziły sobie z tym zadaniem. Efekty suplementacji nie ograniczają się jedynie do czasu otrzymywania składników, ale trwają nawet po zakończeniu suplementacji. Lepsza zdolność rozwiązywania problemów w wieku dziewięciu miesięcy jest związana z wyższym ilorazem inteligencji i zakresem słownictwa w wieku trzech lat. Autorzy badania zasugerowali, że „uzupełnienie diety o DHA i AA może być istotne dla rozwoju inteligencji dziecka”.

Badanie z Australii pokazuje, że dzieci kobiet, które stosowały suplement z kwasami omega-3, w wieku 2,5 roku lepiej rozumiały kierowane do nich wypowiedzi i miały lepsze wyniki w testach oceniających średnią długość zdań i słownictwo od dzieci matek otrzymujących oliwę z oliwek (źródło kwasów omega-9, preparat nieaktywny). Jednym słowem uczyły się szybciej i potrafiły wykorzystać nowo zdobyte umiejętności w komunikowaniu się z otoczeniem.

Kwas tłuszczowy DHA zwiększa sprawność fizyczną dzieci

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność adekwatnej reakcji ruchowej na to, co widzimy. Jest niezbędna do nauki jedzenia, ubierania się, rysowania czy pisania. Dzieci o gorszej koordynacji mają problemy z ćwiczeniami fizycznymi, niemowlęta zaczynają raczkować później niż rówieśnicy, mają trudności z utrzymaniem równowagi w pozycji siedzącej i stojącej. Nieocenioną inwestycją w rozwój mózgu dziecka, którego dobre działanie wpływa na sprawność fizyczną, jest odpowiednia suplementacja w czasie ciąży.

Jedno z badań potwierdziło, że suplementacja kobiet w ciąży preparatem zawierającym kwasy omega-3 EPA i DHA owocuje lepszą koordynacją ręka-oko dziecka w wieku 2,5 roku.

W badaniu holenderskim badacze porównywali poziom DHA we krwi pępowinowej przy narodzeniu i rozwój funkcji motorycznych dzieci w wieku 7 lat. Dzieci o wyższym poziomie DHA przy narodzinach lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi koordynacji ruchowej takimi jak stanie na jednej nodze czy odbijanie piłki. Badacze podsumowują, że dostępność DHA w okresie prenatalnym, może mieć wpływ na jakość funkcji motorycznych w późniejszych okresach życia. Poziom DHA we krwi badanych dzieci w obydwu grupach w wieku 7 lat był podobny, a mimo to dzieci miały różny poziom umiejętności ruchowych. Można więc przypuszczać, że brak kwasu tłuszczowego DHA w okresie prenatalnym jest trudny do nadrobienia poprzez odpowiednią dietą w późniejszym okresie życia dziecka. Dlatego tak ważne jest dostarczanie go w okresie ciąży.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – unikalny składnik dla kobiet w ciąży i mam karmiących

Kwas tłuszczowy DHA jest niezbędny do prawidłowego rozwoju nie tylko mózgu u niemowląt. Kobiety stosujące w czasie ciąży kwasy tłuszczowe DHA i AA wspierają rozwój wzroku nienarodzonego dziecka, co wpływa na ostrość widzenia po urodzeniu. Dzięki stosowaniu kwasów omega-3 można także ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt. Jeśli chorujesz na cukrzycę, zastosowanie preparatu z DHA w czasie ciąży może pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Każda przyszła mama powinna sprawdzić, czy preparat, który stosuje, zawiera kwas tłuszczowy DHA w odpowiedniej dawce. Żaden inny składnik nie jest w stanie zastąpić korzyści płynących z przyjmowania DHA.

Dieta przyszłej mamy

W codziennej diecie kobiety w ciąży nie powinno zabraknąć białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Idealna dieta nie powinna być ani restrykcyjna, ani zbyt obfita. Zmiany, które można wprowadzać bez konsultacji z lekarzem, to zastąpienie słodyczy różnokolorowymi owocami i zwiększenie ilości warzyw w posiłkach. Potrzebujemy każdego z pięciu kolorów warzyw i owoców, dlatego komponuj kolorowe koktajle, sałatki czy zupy. Jeśli poświęcisz trochę czasu na zaplanowanie diety i będzie ona zbilansowana, wtedy prawdopodobnie nie musisz dodatkowo stosować preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania.

Dwa składniki, które są niezbędne dla kobiet w ciąży to preparaty z kwasem foliowym i kwasami tłuszczowymi omega-3. Powinny one być dodatkowo dostarczane jako suplementy. Kwasy omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Mogą one pomóc utrzymać dobre zdrowie matki po ciąży. Stosowanie kwasów omega-3 w gotowych preparatach jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ są to składniki trudne do dostarczenia z dietą. W przeciwieństwie do witamin czy składników mineralnych kwasy tłuszczowe omega-3 są zawarte w niewielu produktach żywnościowych np. tłustych rybach. Dobra suplementacja to mądry wybór, który pomaga zadbać o zdrowie mamy i prawidłowy rozwój dziecka.

Czy cierpisz na niedobór kwasów omega-3?

Choroby zapalne w ciągu ostatnich 40 lat są coraz bardziej powszechne. Według najnowszych badań przyczyną jest coraz mniejsza ilość spożywanych kwasów omega-3. Dieta przeciętnego Polaka zawiera zaledwie około połowę wymaganej ilości kwasów omega-3. Problem ten dotyka także kobiet w ciąży i karmiących piersią, co ma poważne konsekwencje, ponieważ dzieci w okresie prenatalnym i po urodzeniu są pozbawione najważniejszego składnika do rozwoju mózgu i siatkówki oka.

Jeśli nie jesz co najmniej dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo, to zapewne nie dostarczasz do organizmu zalecanej ilości kwasów omega-3. Typowe przygotowanie posiłku z ryb np. smażenie niszczy kwasy omega-3. W zasadzie tylko ryby surowe lub wędzone na zimno zawierają znaczące ilości kwasów omega-3. Niestety istnieją uzasadnione obawy dotyczące poziomu toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Kobiety w ciąży i karmiące piersią są obciążone wieloma obowiązkami, dlatego najprostszym i bezpiecznym sposobem, aby zapewnić dziecku codzienną porcję kwasów omega-3, jest stosowanie dobrego suplementu.

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat z kwasami omega-3 w czasie ciąży i karmienia?

Wybierając preparat z omega-3 warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak bezpieczeństwo, przyswajalność, skład, ilość w kapsułce. Takimi cechami wyróżnia się preparat Mumomega w kapsułkach, przeznaczony dla kobiet, które planują lub są w ciąży oraz dla mam karmiących piersią.

Udowodniona przyswajalność kwasu omega-3 DHA z preparatu Mumomega

Nie wszystkie kwasy tłuszczowe stosowane w suplementach są tak samo dobrze przyswajane. Jest duża różnica między naturalnymi trójglicerydami a formami syntetycznymi, które są gorzej wchłaniane. W Polsce producenci nie informują na opakowaniu preparatu o rodzaju kwasów omega-3, ponieważ nie jest to wymagane przez prawo. Dlatego konsumenci często nie wiedzą, że jest to ważny element jakości produktu.

W składzie Mumomega znajdziemy tylko naturalne formy kwasów tłuszczowych. Mumomega to jedyny preparat z kwasami omega-3 i omega-6 w Polsce, który ma potwierdzoną w badaniu przyswajalność DHA w przez matkę i dziecko. W grupie kobiet przyjmujących Mumomega, poziom DHA w błonie komórkowej krwinek czerwonych w trzecim trymestrze ciąży był wyższy o ponad 50% w porównaniu do wartości DHA w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast u kobiet przyjmujących nieaktywny preparat (placebo), nie zmienił się on w sposób istotny statystycznie.

DHA z Mumomega dobrze przenika przez barierę łożyskową, o czym świadczy znacząco wyższy poziom DHA w krwi pępowinowej u dzieci kobiet przyjmujących Mumomega. Bardzo ważną rolę w transporcie przez łożysko odgrywa kwas tłuszczowy omega-3 EPA (obecny również w Mumomega) wspomagający ten proces.

Stosując Mumomega, przyszłe mamy mogą być spokojne, wiedząc, że DHA rzeczywiście jest przyswajane przez organizm matki i dziecka.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 to podwójna korzyść

Mumomega zawiera aż cztery kwasy tłuszczowe – dwa z grupy omega-3 (kwasy tłuszczowe EPA i DHA) oraz dwa z grupy omega-6 (kwasy tłuszczowe AA i GLA). Składnikiem niezbędnym do budowy komórek nerwowych i mózgu jest kwas tłuszczowy omega-3 DHA. Sucha masa mózgu jest zbudowana w ponad 50% z tłuszczu. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj kwasów, potrzebny do rozwoju dziecka. Są to obecne w mleku kobiecym kwasy omega-6. Mumomega jako jedyny preparat na polskim rynku dostarcza zbilansowaną kombinację kwasów omega-3 i omega-6, co zabezpiecza równowagę metaboliczną kwasów tłuszczowych. Dostarczanie samego DHA może być niewystarczające do zapewnienia odpowiednich korzyści dla płodu ze względu na możliwe zaburzenia przemian metabolicznych kwasów tłuszczowych.

Szukaj dużej porcji kwasu omega-3 DHA

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują przyjmowanie od 600 mg do 1000 mg omega-3 DHA u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Wystarczy więc dwie lub 3 kapsułki Mumomega dziennie, by zapewnić odpowiedni poziom DHA. Jest to jedna z najwyższych porcji DHA w 1 kapsułce wśród produktów dostępnych na polskim rynku.

Suplementacja witamin A i D musi odbywać się pod indywidualną kontrolą lekarza, dlatego Mumomega nie zawiera tych witamin. Nie zawiera również innych minerałów i witamin (niewielka ilość naturalnie pozyskiwanej witaminy E wykorzystywana jest jako przeciwutleniacz).

Opinia Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ocenia jakość preparatów i porównuje ich skład z zalecanymi normami. Eksperci rekomendują stosowanie kwasu tłuszczowego omega-3 DHA u kobiet w okresie przed planowanym zajściem w ciążę, w czasie trwania ciąży oraz podczas laktacji. Pierwszym preparatem wśród suplementów z kwasami tłuszczowymi na polskim rynku, który uzyskał Pozytywną Opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jest Mumomega.

Czystość składników i bezpieczeństwo stosowania

Ze względu na toksyczne metale ciężkie zawarte w niektórych rybach część kobiet w ciąży rezygnuje z dań rybnych. Warto wtedy uzupełnić codzienną dietę dobrym suplementem z kwasami omega-3 i omega-6. Źródłem kwasów omega-3 są m.in. mięśnie ryb. Ryby wykorzystywane do produkcji suplementu Mumomega poławiane są w czystych morzach południowych. Czystość surowca jest priorytetem dla producenta Mumomega, dlatego każda partia jest poddawana testom w niezależnym laboratorium. Dzięki temu preparat jest wolny od toksyn takich jak dioksyny, PCB czy rtęć. Podczas produkcji preparatu stosowane są standardy farmaceutyczne.

Ważnym składnikiem Mumomega jest również wysoko biodostępny kwas gamma-linolenowy (GLA) z grupy kwasów omega-6. Jest on pozyskiwany z organicznie uprawianego i tłoczonego na zimno wiesiołka. Uprawa organiczna daje gwarancję czystości i braku jakichkolwiek sztucznych środków chemicznych i pestycydów. Taki sposób uprawy zwiększa zawartość składników aktywnych w roślinach. Składniki preparatu są chronione przed utlenianiem przez roślinną witaminę E. Produkt nie zawiera dodatków smakowych, środków barwiących i sztucznych składników.

Mumomega dostępny jest w dobrych aptekach. Koszt miesięcznej suplementacji (30 kapsułek) to ok. 49,90 zł.

Więcej informacji dla kobiet w ciąży m.in kalkulator diety, badania, konkurs, indywidualną kartę ciążową i ciekawe niezbędniki znajdziesz na stronie www.mumomega.pl.

Literatura

 1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania kwasów omega-3 i omega-6 [Mumomega, producent EQUAZEN] w diecie kobiet ciężarnych i karmiących. Warszawa, 25 sierpnia 2009 r.
 2. Min Y. et al. Effect of Docosahexaenoic Acid-Enriched Fish Oil Supplementation in Pregnant Women with Type 2 Diabetes on Membrane Fatty Acids and Fetal Body Composition. Double- Blinded Randomized Placebo-Controlled Trial. Journal Diabetic Medicine, November 2014, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24925713.
 3. Rekomendacja PTG w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekologia Polska 5/2014
 4. Willatts P et al. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet 1998; 352(9129):688-691
 5. Jacobson JL et al. Beneficial effects of polyunsaturated fatty acids on infant development: evidence from the Inuit of Arctic Quebec. The Journal of Pediatrics 2008; 152 (3): 356-364
 6. Birch EE et al. A randomized controlled trial of long chain polyunsaturated fatty acid supplementation of formula in term infants after weaning at 6 wk of age. Am J Clin Nutr 2002; 75(3): 570-580
 7. Jorgensen MH et al. Is there a relation between docosahexaenoic acid concentration in mothers’ milk and visual development in term infants? J Pediatr Gastroenterol Nutr 2001; 32(3): 293-296
 8. Williams C. Stereoacuity at age 3.5 y in children born full-term is associated with prenatal and post natal dietary factors: a report from population-based cohort study. Am J Clin Nutr 2001; 73(2): 316-322
 9. Bakker EC et al. Relationship between long-chain polyunsaturated fatty acids at birth and motor function at 7 years of age. Eur J Clin Nutr 2007. In press.
 10. Dunstan JA et al. Cognitive assessment at 2 years following fish oil supplementation in pregnancy randomized controlled trial. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed 2006 Dec 21
 11. Helland IB et al. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children’s IQ at four years of age. Pediatrics 2003; 111(1): e39-44
 12. Jacobson JL et al. Beneficial effects of polyunsaturated fatty acids on infant development: evidence from the Inuit of Arctic Quebec. The Journal of Pediatrics 2008; 152 (3): 356-364
 13. Slater A. Individual differences in infancy and later IQ. J Child Psychol Psychiatry 1995; 36(1): 69-112
 14. Willats P et al. A study of the relation of maternal and infant long-chain polyunsaturated fatty acid status to infant cognitive function. Project Reference: K/MRS/50/C2547