Wiek przedszkolny jest zwykle odpowiedni dla nauki dziecka samodzielnej jazdy na rowerze. Na początku rodzic wyposaża rower swojej pociechy w dodatkowe kółka stabilizujące jazdę lub kupuje rower trójkołowy. Z czasem jednak dziecko może uczyć się jazdy na „dwóch kółkach”. W trakcie nauki i w późniejszym czasie, może wymagać dodatkowych akcesoriów rowerowych – dla swojej wygody i bezpieczeństwa.

Bezpieczna jazda rowerem dla dziecka

Akcesoria rowerowe można podzielić na te, które uprzyjemniają korzystanie z jednośladu, zwiększają komfort cyklisty, jak i na akcesoria zwiększające bezpieczeństwo. W przypadku wyposażania roweru dziecka, najważniejsza jest ostatnia ze wspominanych grupa gadżetów. Dobrze zaopatrzony sklep rowerowy – stacjonarny lub sklep rowerowy online, powinien prezentować szeroki zakres tego rodzaju akcesoriów. Można do nich zaliczyć:

  • kask,
  • ochraniacze na łokcie i kolana,
  • światła i odblaski.

Kask i ochraniacze

W pierwszej kolejności wraz zakupem roweru, powinniśmy zaopatrzyć swoje dziecko w kask dopasowany do rozmiarów jego głowy. W przypadku kolizji czy upadku głowa będzie właściwie chroniona przed urazami. Wybierając kask należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar, ponieważ źle dopasowany nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji. Przed przystąpieniem do zakupu trzeba zmierzyć obwód głowy dziecka. Zwykle kaski mają regulowane rozmiary do około 5-10 cm. Znając obwód głowy kupimy kask nawet z oferty prezentowanej przez sklep z rowerami online. Nie trzeba będzie go nawet przymierzać.  Kask nie powinien być ani za duży, ani zbyt mały, aby właściwie chronić głowę naszej pociechy. Dobrze by było, gdyby posiadał otwory zapewniające wentylację.

Drugim elementem ochrony dla dziecka jeżdżącego na rowerze i rozpoczynającego swoją przygodę z jednośladem, będą ochraniacze. Nawet upadek na asfalt nie będzie wówczas straszny, ponieważ ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki ochronią skórę dziecka oraz nie dopuszczą do poważniejszych urazów. Aby ochraniacze właściwie spełniały swoją funkcję muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Powinny być, podobnie jak kask, dopasowane do wymiarów dziecka.

Światła i odblaski

Nawet jeżdżąc za dnia na rowerze warto mieć odpowiedni zestaw odblasków i świateł. Odpowiednia widoczność małego rowerzysty będzie przekładała się na jego bezpieczeństwo. Światła rowerowe powinny być umieszczone z przodu i z tyłu jednośladu. Możemy wybrać odpowiednie akcesoria rowerowe na rowerzysta.pl i wyposażyć w nie rower dziecka.

Uwaga! Według przepisów Prawa o Ruchu Drogowym obowiązkowo każdy rower uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w oświetlenie z przodu o barwie białej lub żółtej, stałe albo migające, oraz z tyłu w światło odblaskowe barwy czerwonej oraz światło pozycyjne czerwone. Światła muszą być przymocowane na wysokości nie wyższej niż 1,5 m i nie niższej niż 25 cm od powierzchni drogi. 

Zdecydowanej większości dzieci nie trzeba namawiać do jazdy na rowerze. To dla nich prawdziwa frajda. Rodzic kupując jednak rowery online lub w sklepie tradycyjnym powinien od razu wybrać akcesoria, które zapewnią jego dziecku maksimum bezpieczeństwa podczas nauki jazdy i wspólnych wycieczek rowerowych.