Już od dłuższego czasu możemy zaobserwować tzw. boom na zakup klocków drewnianych. Przeżywają drugie życie, bo po latach promowania plastikowych produktów wracają do łask.

Możemy ich znaleźć coraz więcej na sklepowych półkach, jednak bywa, że czujemy się zdezorientowani. Nie wiemy która zabawka będzie lepsza, która bardziej spodoba się dziecku. Okazuje się, że klocki mają więcej zalet od popularnych zabawek z reklam i warto na nie zwrócić uwagę. Jeśli wybierzemy spośród wielu zabawek, to klocki będą idealnym narzędziem do poszerzania kreatywności przez nasze dziecko. Nasza pociecha może budować z nich konstrukcje przestrzenne o różnym stopniu zaawansowania: od prostych, po te większe i wyższe. Dzieci w różnym wieku będą miały możliwość rozwoju umiejętności twórczych. W poniższym artykule postaramy się udowodnić Ci, jak bardzo wartościowym narzędziem edukacyjnym są klocki.

Klocki drewniane to idealne zabawki dla starszych dzieci i najmłodszych dzieci

Jeśli spieszysz się z wyborem prezentu, upominku lub drobiazgu, to wiedz, że drewniane klocki można kupić bez względu na wiek. Dlaczego warto? Ponieważ sprawdzą się i będą bezpieczne dla małych dzieci mających pierwsze słowa czy kroki jeszcze przed sobą, albo dla starszych dzieci uczęszczających do szkoły lub przedszkola. Nawet zbuntowanego nastolatka zachwycą nieograniczone możliwości konstrukcyjne drewnianych klocków. Klocki Linden to proste, klasyczne formy, które możemy dowolnie łączyć. Klocki drewniane to ekologiczne i praktyczne rozwiązanie – strzał w dziesiątkę! Najmłodsze dzieci rozwiną z nimi np. sensomotorykę, wpłyną na ich integralny i prawidłowy rozwój. Ponadto są bezpieczne: trwałe wykonane z wysokiej jakości drewna. Dziecko śmiało może je gryźć i brać do buzi. Dzięki wielkości i kształtowi są niemożliwe do połknięcia. Jest także wiele zalet klocków drewnianych dla starszego dziecka. W trakcie zabawy ćwiczy logiczne myślenie oraz uczy się współdziałania w grupie. Klocki wykorzystamy podczas lekcji, zajęć lub kreatywnych warsztatów dla szkół podstawowych, to ciekawe narzędzie dydaktyczne.

Jakie klocki drewniane dla dzieci warto wybrać

Jakie wybrać klocki drewniane zarówno dla dziewczynek i dla chłopców?

Drewniane klocki dla dziewczynki oraz chłopca to świetny wybór. Dzięki temu, że są bardzo uniwersale, klocki konstrukcyjne się idealną zabawą na długi czas. Dziewczynki będą mogły budować zamki dla księżniczek, łóżeczka dla lalek, zwierzęta i domki. Chłopcy zaczną stawiać wysokie wieże, lotniska, garaże i fortece. Zabawa zestawami z klockami drewnianymi cieszy się coraz większą popularnością, a przecież są one dostępne na rynku od dziesięcioleci. Jakie klocki są najlepsze? Właśnie takie, które uczą i biorą udział w rozwoju dziecka. Przy pomocy klocków drewnianych wpływamy na: wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, naukę współpracy i komunikacji. Ważne dla maluchów jest, aby trenować małą motorykę i zdolności manualne. Zwróć uwagę na to, co kupujesz w prezencie dla dzieci. Warto zadać sobie pytanie: kupić klocki magnetyczne, z plastiku, a może drewniane klocki? Zwycięzca może być tylko jeden: drewniane klocki to rozwój dziecka i inwestycja na lata. Odpowiedni wybór zabawki dla dziecka ma znaczenie.

Bezpieczne klocki drewniane – jakie wybrać na początek i na co zwrócić uwagę?

Klocki drewniane dla dzieci to modne i ekologiczne rozwiązanie przyjazne nawet bardzo małym dzieciom. Zwróć uwagę na to, że wykonane są z naturalnego i bezpiecznego surowca, w przeciwieństwie do klocków z innych materiałów, które mogą zawierać niebezpieczne barwniki lub drobne elementy. Klocki drewniane dla dzieci, charakteryzuje staranne wykonanie, dlatego nie musimy się martwić o zdrowie malucha, który w najmniej oczekiwanym momencie włoży zabawkę do buzi. Pozwala to na zabawę bez większej kontroli dorosłych.  Taka forma to dla dziecka świetna alternatywa. Ważne jest to, aby klocki drewniane nie miały żadnych wgnieceń, wystających drzazg czy ostrych elementów. Dobre jakościowo klocki drewniane powinny być gładkie i przyjemne w dotyku, ponieważ wtedy nie są w stanie zrobić krzywdy naszemu maluchowi. Wybieraj zabawki z naturalnego drewna bez dodatku farb czy szkodliwych substancji chemicznych. Nie kieruj się niską ceną, a zwróć uwagę na jakość i staranność wykonania. Zabawa klockami ma wiele zalet, np. pomaga zdobyć praktyczne umiejętności od najmłodszych lat, dlatego warto, aby rodzice sprawili taki prezent swojemu dziecku.

Klocki drewniane jako narzędzie terapeutyczne – czy warto?

Klocki drewniane to jedna z rozwijających zabawek. Nasze dzieci je kochają: klocki drewniane doskonale nadają się do wykorzystania w roli narzędzia terapeutycznego. Zabawę nimi można połączyć z rozwojem lub pracą nad problemami, które wynikają np. z niepełnosprawności dziecka. Linden, czyli sensoryczne klocki drewniane możemy użyć podczas zajęć, gdzie dziecko jest upośledzone intelektualnie, autystyczne, niedosłyszące, a nawet niedowidzące. W przypadku całkowicie zdrowego malucha warto, aby znalazły się w gabinecie terapeuty, psychologa dziecięcego oraz logopedy. Pomogą wzbudzić ciekawość, rozwijać zmysły i poznawać kształty. Wykorzystaj je w diagnozie i terapii Integracji Sensorycznej, treningu umiejętności społecznych, treningu uwagi (mindfulness), rozwoju czynnika CQ, socjoterapii, terapii ręki, a także w trakcie lekcji ciszy. Wpływ na Integrację Sensoryczna i rozwój małej motoryki ma faktura drewna: gładka, pozbawiona drzazg, przyjemna w dotyku. Klocki są w jednym kolorze, dzięki czemu krzykliwe barwy nie rozpraszają dziecka: to prawie jak bezpośredni kontakt z natura. Jeśli weźmiesz pod uwagę, jak wiele wartości z klocków drewnianych może wynieść Twoja pociecha, to cena za zestawy jest niewielka.

Zalety klocków drewnianych jako narzędzia edukacyjnego

Znane i lubiane: kocki drewniane! Przeznaczone są dla dzieci w każdym wieku i mocno akcentują wartości edukacyjne. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły z nimi rozwijać umiejętność logicznego myślenia, współdziałania w grupie, widzenia przestrzennego oraz myślenia abstrakcyjnego. Klocki to ciekawe uzupełnienie zajęć i lekcji. Wykorzystaj je w nauce geometrii stawiając budowle przestrzenne albo na lekcjach historii tworząc konstrukcje zabytków. Jeden produkt, który zastępuje kilka pomocy dydaktycznych: teraz to możliwe. Klocki Linden wspomagają odkrywczą naturę dzieci na każdym etapie dorastania, co więcej inspirują do samodzielnego myślenia twórczego. Nie posiadają instrukcji, nie narzucają schematów i wspierają swobodne myślenie abstrakcyjne. Charakteryzuje je podstawowy kształt, który wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Przykładowo: dzieci budują wysoką wieżę z klocków, a przy tym zachowują ostrożność, ponieważ wystarczy jeden zły ruch, aby konstrukcja się rozpadła. Zabawka wymaga więc od nich zwrócenia uwagi kilka różnych parametrów: ciężar, odległość i poprawne umiejscowienie elementów. Dzięki temu rozwijają małą motorykę i ćwiczą chwytność dłoni. Możesz mieć bezpośredni wpływ na rozwój swojej pociechy, jeśli zdecydujesz się na zakup klocków drewnianych.

Jakie klocki wybrać? Drewniane czy plastikowe?

Klocki drewniane czy plastikowe? Nie zdziw się, jeśli okaże się, że Twoje dziecko zamiast grać z kolegami na komputerze, będzie wolało zaprosić ich na wspólne zabawę klockami drewnianymi. Pozostałe zabawki, np. klocki magnetyczne bądź plastikowe gadżety odejdą do lamusa! Klocki drewniane to dla dzieci nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Dzieci będą budować garaże, domy, warsztaty, wojenne forty, statki, mosty i inne niesamowite konstrukcje. Wystarczy im tylko jeden zestaw, aby móc zacząć tworzyć i zaskakiwać rodziców. Klocki drewniane są wielorazowego użytku, to inwestycja na lata. Drewno to trwały i solidny materiał, nie straszne mu są szalone zabawy dzieci, długie podróże oraz częsta eksploatacja. Drewniane klocki będą służyć Waszym pociechom przez długie lata.

Jakie klocki są najlepsze? Drewniane czy plastikowe

Kolorowe zabawki często są głównym przedmiotem sporu, bo dzieci kłócą się o konkretne elementy zestawu. Warto zwrócić uwagę, że zabawki takie jak np. klocki drewniane Linden są w jednolitym kształcie i kolorze. Ma to zbawienny wpływ na sensorykę, a także naukę skupienia, ponieważ krzykliwe kolory nie rozpraszają dzieci.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już nikt nie będzie miał wątpliwości, że zabawki i klocki drewniane lepsza alternatywa dla plastikowych produktów. Nie tylko ze względów ekologicznych, ale także biorąc pod uwagę wszechstronność użycia. Ponadto nie mają ograniczeń wiekowych, przeznaczone są dla najmłodszych dzieci i starszych dzieci. Zwróć również uwagę na to, aby drewniane klocki były z Polski. Dzięki odpowiednim wyborom wspierasz lokalnych przedsiębiorców. Jeśli więc czeka Cię zakup prezentu dla dziecka, to bez wahania wybierz drewniane klocki, które będą odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.