Sklepy z zabawkami oferują ogromny wybór różnorodnych zabawek. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Podpowiadamy zatem, jak wybrać odpowiedni prezent dla chłopca. Czy samochody, koparki i narzędzia dla dzieci wciąż są odpowiednim wyborem?

Zabawki, które uczą

Przede wszystkim warto stawiać na produkty, które nie tylko bawią, ale również uczą. Kilkuletnie dziecko chłonie wszystkie bodźce i informacje jak gąbka. To odpowiedni moment, aby nauczyć go podstawowej wiedzy o świecie. Uczyć można natomiast w różny sposób. Nie trzeba mu od razu kupować liczydła. Świetnym prezentem będą narzędzia dla dzieci, dzięki którym maluch będzie mógł się poczuć, jak prawdziwy mechanik. Można też skorzystać z kolorowych klocków z literkami i cyferkami. Dobrym pomysłem będą również trójwymiarowe książeczki. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko i jakie zabawki sprawiają mu największą radość.

Zabawki, które rozwijają zainteresowania

No właśnie, kupując zabawkę, warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania przejawia nasze dziecko. Być może jest coś, co szczególnie je interesuje już na tak wczesnym etapie życia. Jeżeli Twojego malucha ciągnie do zabawek, związanych z gotowaniem, to nie bój się kupić mu małej kuchenki z zestawem talerzy, filiżanek, garnków i maleńkich sztućców. Z kolei, gdy uwielbia majsterkować i podglądać tatę przy remontach i różnych, garażowych pracach, świetnym prezentem będą kolorowe narzędzia dla dzieci. Oczywiście takie zabawki dostosowane są do odpowiedniego wieku dziecka. Ponadto są w pełni bezpieczne. Nie posiadają żadnych krawędzi, a materiał z których są zrobione, nie szkodzi dziecku.

Bezpieczne zabawki

Jeżeli już mowa o bezpieczeństwie, warto też zwrócić uwagę na to, czy kupowane zabawki są w pełni bezpieczne dla naszej pociechy. Wspomniane narzędzia dla dzieci nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi. Śrubokręt nie będzie zatem ostry, a młotkiem nie da się uszkodzić sobie palca. Dodatkowo, jeżeli kupujemy taki zestaw dla bardzo małego dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy narzędzia dla dzieci lub inne zabawki nie posiadają drobnych elementów, które nasz maluch mógłby połknąć. No i oczywiście należy zadbać o to, by zabawki były wykonane z nieszkodliwych materiałów. Dzieci mają bowiem tendencję do wkładania różnych rzeczy do buzi. Zabawki nie mogą być zatem toksyczne, wywoływać uczuleń lub zatruć.

Zabawki bez przemocy

No i finalnie warto zaznaczyć, że obecnie na rynku zabawek dostępnych jest wiele produktów, które w pewien sposób nawiązują do przemocy. Potwory z mieczami, superbohaterowie, którzy walczą ze swoimi przeciwnikami, wampiry poplamione krwią – tego zdecydowanie nie powinniśmy fundować naszym dzieciom.