Przed dokonaniem zakupu wózka dla dziecka poszukujemy informacji dotyczących przede wszystkim jego jakości i walorów użytkowych. Źródłem wiedzy są w tym przypadku najczęściej znajomi, fora internetowe oraz artykuły publikowane w sieci. Aby mieć pewność, ze kupowany wózek jest trafionym zakupem, warto sprawdzić go jeszcze w punkcie sprzedaży.

Zakup wózka jest procesem kilkuetapowym. Na początku określamy potrzeby nasze i dziecka, następnie analizujemy rynek i dostępne na nim modele wózków, po czym dokonujemy zakupu. Podczas kupowania wózka w sklepie warto jeszcze poddać wybrany model kilku testom i dokładnie wypytać sprzedawcę o istotne kwestie związane z bezpieczeństwem jego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę podczas takiej rozmowy i jak samodzielnie sprawdzić wózek, radzi Jerzy Mszyca, kierownik Działu Kontroli Jakości firmy Deltim produkującej wózki dziecięce marki Navington i X-lander:

  1. Sprawdź, czy w obszarze zasięgu rączek dziecka nie ma ostrych krawędzi oraz otworów czy szczelin o przekątnych pomiędzy 5 a 12 mm. Takie szczeliny są zagrożeniem dla paluszków dziecka!
  2. Zapytaj sprzedawcę o certyfikaty bezpieczeństwa. Każdy model powinien posiadać oznaczenie EN1888.
  3. Zweryfikuj skuteczność działania hamulca. Jak to wykonać? Zablokuj hamulec, a następnie bardzo energicznie popchnij wózek, naciskając jednocześnie na rączkę – tak, aby koła się nie poślizgnęły. Hamulec w trakcie takiego ruchu nie powinien się rozłączyć ani pęknąć!
  4. Sprawdź, czy elementy tkaniny w strefie dziecka nie zawierają włókniny, pianki tapicerskiej czy innego materiału, który dziecko może oderwać, odgryźć i połknąć!
  5. Oceń powierzchnię oparcia – powinna być gładka i nie zawierać elementów, które mogą uciskać plecki dziecka.
  6. Przetestuj pasy bezpieczeństwa – nie mogą się rozpinać nawet przy lekkim szarpnięciu.
  7. Sprawdź, czy wózek jedzie prosto – popchnij wybrany model na odcinku 5 m, powierzchnia powinna być płaska i równa. Wózek nie może zboczyć z toru o więcej niż 20 cm. Jeżeli wózek ma skrętne przednie koła, podczas testów zablokuj je.
  8. Sprawdź skuteczność połączenia gondoli, fotelika lub spacerówki z ramą wózka. Unieś wózek, trzymając za gondolę czy fotelik. Nie powinno dojść do rozłączenia. Pamiętajmy o powyższych wskazówkach. Pomogą one uniknąć dyskomfortu w użytkowaniu zakupionego wózka i zwiększą bezpieczeństwo malucha podczas spacerów i dłuższych wycieczek.