Kaszel u dziecka, zwłaszcza ten towarzyszący przeziębieniu, może dać się dziecku we znaki. Istnieje jednak wiele sposobów, by złagodzić kaszel i szybko go wyleczyć.

Uwaga! poniższe metody stosuj przy kaszlu towarzyszącym przeziębieniu o łagodnym przebiegu – w przypadkach cięższych (oraz przy podejrzeniu innej niż przeziębienie choroby) skonsultuj się z pediatrą, by ustalić przyczyny kaszlu i by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche powietrze podrażnia śluzówki, co pogłębia problem z kaszlem. Sposobów na nawilżenie powietrza jest wiele: możesz nabyć nawilżacz powietrza, powiesić na kaloryferze pojemniki z wodą lub mokre ręczniki, możesz również nalać do wanny gorącej wody i posiedzieć z dzieckiem w łazience.

Inhalacje to doskonały i niezwykle popularny sposób na kaszel u dziecka. Choć już sama woda znacznie ułatwi oddychanie, dodatek olejków eterycznych bądź ziół (tymianek, eukaliptus, rozmaryn, podbiał, sosna) umożliwi szybkie poradzenie sobie z kaszlem. Możesz wykonać domową inhalację, gotując w garnku wodę z ziołami, lub kupić inhalator i podawać za jego pośrednictwem przepisane przez lekarza leki – oba sposoby nawilżą śluzówkę i ułatwią dziecku oddychanie.

Podawaj dużo napojów. Herbatka z cytryną, sokiem malinowym, herbatka lipowa czy mleko z miodem powinny być podawane bardzo często. Pozwalają nawilżać gardło i przyspieszają usuwanie wydzieliny.

Zmień pozycję dziecka. Podłóż dziecku pod główkę więcej poduszek, by malec miał pozycję półsiedzącą. To ograniczy spływanie wydzieliny do gardła i ułatwi odkrztuszanie. W przypadku kaszlu mokrego pomocne jest oklepywanie plecków dziecka. Oklepywanie wykonuj kilka razy dziennie dłonią ułożoną w łódeczkę. Oklepuj plecki zaczynając od linii dolnych żeber i kieruj się w stronę ramion. Niemowlę ułóż sobie na kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej niż pupa.