Z punktu widzenia rodzica zabawa jest formą rozrywki, natomiast dziecko traktuje ją jako metodę poznawania otaczającego go świata, podczas której ma również możliwość rozwijania swoich umiejętności. Tym samym zabawki to swego rodzaju mniej lub bardziej rozbudowane narzędzia malucha. A za najlepsze z nich od dawna już uznawane są klocki.

Dla malucha i starszaka

Zabawka powinna inspirować i aktywizować dziecko, skłaniać do samodzielnego myślenia i rozwiązywania napotykanych trudności. Powinna rozwijać wyobraźnię i twórcze myślenie, wpływać na rozwój procesów poznawczych. Zabawką spełniającą te wymagania są w szczególności klocki, dostępne w wersjach dostosowanych do różnych grup wiekowych.

Dla dzieci młodszych zalecane są klocki duże o jednolitym kształcie, głównie do zestawiania ze sobą i piętrowego ustawiania. Stopniowo są one zamieniane na klocki oparte o coraz większą ilość był geometrycznych, których ułożenie dla dziecka staje się już nieco większym wyzwaniem. Początkowo dziecko uczy się głównie rozpoznawania kolorów, później też kształtów, aby w końcu móc podjąć próbę tworzenia pierwszych prostych konstrukcji.

Dla dzieci starszych zalecane są już zestawy klocków składające się z wielu elementów – im dziecko starsze, tym zestaw jest bardziej rozbudowany, pozwalający tworzyć złożone konstrukcje, często też odzwierciedlające obiekty świata rzeczywistego. Na tym etapie zabawa klockami to forma „naśladowania”, której celem jest poszerzenie i uporządkowanie wiedzy o świecie, a nawet zdobywanie zupełnie nowej. Klocki to nie tylko możliwość konstruowania obiektów, ale też budowania własnych historii.

Przygoda skonstruowana z klocków

Za pomocą kloców dziecko może zbudować wymyśloną przez siebie historię, z bohaterami przeżywającymi mnóstwo niesamowitych przygód – wyjaśnia specjalista sklepu z zabawkami dla dzieci Cobi.pl. – Wszystko jest kwestią wyobraźni, a dziecięca jest wyjątkowo bogata i obfituje w naprawdę ciekawe pomysły. Dlatego też warto dać dziecku możliwość ich urzeczywistnienia, właśnie poprzez twórcze konstruowanie.

Seria Wild Story od Cobi to klocki idealne dla chłopców i dziewczynek, które pozwolą dziecku wyruszyć w niezapomnianą podróż i przeżyć niesamowite przygody. Na serię składają się zestawy odzwierciedlające tajemnicze i odległe zakątki świata, w których żyją dzikie zwierzęta. Do zimowej Bazy Arktycznej, Tajemniczej zatoki czy na Safari można dotrzeć kutrem badawczym lub samochodem terenowym, by dalej egzotyczne i trudno dostępne miejsca zwiedzać quadem. Z edukacyjno-przygodową serią Wild Story dziecko stanie się, podróżnikiem o badaczem, który nie tylko zwiedza, ale i odkrywa świat.

przygoda skonstruowana z klockow
Zdj. Safari Off-Road seria Wild Story od Cobi.

Inspirująca zabawa klockami

Dziecko bawiące się klockami poznaje świat na wiele różnych sposobów. Gdy jest małe, istotne są kształty i kolory, a nawet odgłosy rzucanych na podłogę klocków. Później fascynujące staje się łączenie ze sobą podobnych elementów odnajdywanych pośród wielu na pozór identycznych. Dziecko starsze poznaje już świat poprzez konstruowanie obiektów wymyślonych bądź odwzorowujących te rzeczywiste, które w rezultacie składają się na bogatą, wymyśloną historię.