Kominek w domu nie jest już tak jak w czasach minionej epoki niepotrzebnym (czasami wręcz straszącym) pożeraczem przestrzeni w salonie, a wręcz przeciwnie – kominek (lub miejsce do jego zainstalowania) pojawiają się w większości projektów domów. Kominek stał się nieodzownym elementem wystroju każdego salonu.

Płomień w pięknej oprawie

Niezliczone ilości aranżacji, różne typy materiałów z których wykonane są obudowy, różne wkłady kominkowe, zastosowane oświetlenia wszystko to sprawia, że znalezienie 2 podobnych kominków jest trudne. Ładny kominek potrafi przykuć uwagę gości, ale pod jednym warunkiem – musi w nim płonąć ogień.

Relaks w blasku płomieni

Rozpalony kominek ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i jest wspaniałym dopełnieniem relaksu w chłodny wieczór. Monotonne płomyki, rozżarzone drewna potrafią wyciszyć po całodziennej gonitwie. Pięknie rozpalony kominek potrafi zastąpić telewizor, a w jego żar i wijące się zewsząd ogniki można się wpatrywać bez końca. Działający kominek staje się elementem naszego życia, niejako członkiem rodziny. Rozpalamy go i natychmiast w naszym domu zaczyna się coś dziać – żywe płomienie ochoczo trawią kolejne łupki drewna. Wydobywające się światło ciekawie migocze na ścianach salonu. Słychać trzask palącego się drewna. W pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że bez tego palącego się ognia jest w naszym domu jakoś ponuro i nieciekawie… Kominek staje się dopełnieniem naszego ogniska domowego.

wybieramy biokominek

Ciepło domowego ogniska

Pamiętajmy jednakże, iż kominek jest również a może przede wszystkim źródłem ciepła. Może nie tak efektywnym jak systemy ogrzewania centralnego, ale zawsze. Kominek jest może trudniejszy w sterowaniu i nie zawiera pilota, jednak w zależności od zastosowanego rozwiązania może jednak nagrzać nawet kilka pomieszczeń.

Sceptycy mówią że aby było trzeba non stop palić i wtedy jest gorąco a jak ogień wygaśnie to szybko robi się zimno. Tak, to prawda. Dlatego najczęściej kominek nie jest głównym źródłem ogrzewania domu. Najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń i tu trzeba przyznać, że spisuje się znakomicie wspomagając będące głównymi źródłami ogrzewania domów piece na inne paliwa: stałe płynne lub gazowe. Takie rozwiązanie oprócz wspomnianych już walorów ma jeszcze jedno uzasadnienie: ekonomiczne. Dość tanie (w stosunku do innych paliw) drewno, nie tylko ładnie wygląda równo ułożone przed domem ale także pomaga w znaczny sposób zminimalizować koszty ogrzewania domu dostarczając jednocześnie niesamowitych wrażeń.

Nie ma ognia bez dymu?

Kominek ma jednak swoje wady, o których warto wiedzieć. Mianowicie wysoka temperatura w pomieszczeniu w którym kominek się znajduje, kłopotliwa regulacja spalania, kominka nie można wyłączyć – gdy nagle zrobi się za gorąco, przyspieszone brudzenie ścian i sufitu, wymaga czyszczenia, usuwania popiołu, mycia szyby, składowania drewna… Wszystko to prawda, jednakże wrażenia wizualne, ciepło i dobre samopoczucie mieszkańców są jednak bezcenne.