Kominek jest niebagatelną ozdobą każdego domu – o ile tylko uda Ci się znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Przestrzeń przed kominkiem jest miejscem spotkań rodzinnych, relaksu i przyjmowania gości. Ze względu na swój czar, to właśnie kominek nadaje pomieszczeniu artystyczny wyraz, za którym zazwyczaj podążają pozostałe pomieszczenia w domu.

Wybór odpowiedniego projektu kominka, nawet jeśli w wyborze pomaga fachowiec, może okazać się procesem długotrwałym. Musisz przeanalizować bardzo wiele czynników, które będą miały wpływ na to, jak kominek będzie wyglądał i jak będzie później użytkowany. Zastosowanie na przykład nieodpowiedniego wkładu w kominku spowoduje, że użytkowanie gotowego kominka będzie niemożliwe!

We wnętrzach nowoczesnych często stawia się na duże bryły geometryczne, które przykuwają oko swymi gabarytami bądź eksponowanym elementem artystycznym. Może to być interesująca grafika lub specjalnie zaprojektowana obudowa wkładu kominkowego. Wnętrza bardziej tradycyjne, czy nawet rustykalne, w swoich centrach życia rodzinnego mogą mieć ustawiony piec kaflowy lub stylizowany odpowiednio kominek.

Kominek – centralny punkt domu

Nie jest istotne, w którym punkcie Twojego domu stanie kominek – ten punkt tak czy inaczej stanie się centralnym punktem domu, a kominek – jego sercem. Nie ma znaczenia, czy będzie to geometryczny środek domu, czy pomieszczenie na samym końcu najdłuższego korytarza – tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wędrówki domowników będą kończyły się obowiązkowym przystankiem przed kominkiem.

Tak wielka popularność kominka wśród domowników sprawia, że musisz swój kominek odpowiednio usytuować. Przed kominkiem powinnaś mieć na tyle dużo miejsca, by zmieścili się tam wszyscy domownicy (nierzadko w pozycji leżącej 😉 ). Lepiej też, aby kominek nie znalazł się w obrębie ciągu komunikacyjnego. Intymność relacji nawiązywanych w tym miejscu mogłaby wiele stracić w ten sposób.

Miejscem odpowiednim dla kominków są zazwyczaj pomieszczenia bliższe ogrodowi, tyłom budynku. Zapewnia ono izolację od ruchliwej ulicy i przechodniów, oraz możliwość obserwacji bawiących się w ogrodzie dzieci.

cieplo-domowego-ogniska-wybieramy-biokominek-kobietawielepiej-pl

Kominek skrojony na miarę

Zastanawiając się nad wyglądem kominka, w pierwszej kolejności powinnaś rozważyć jego gabaryty. Co prawda na rynku można znaleźć niewielkie wkłady kominkowe, które wraz z obudową nadal będą stanowiły niewielką bryłę, jednak podejmując decyzję o wstawieniu do pomieszczenia kominka chciałabyś na pewno, by był on dobrze widoczny z różnych części domu.

Z drugiej strony kominek nie może górować nad domownikami. Przytłaczająca bryła w zbyt małym pomieszczeniu może skutecznie zniechęcić do przebywania w jego pobliżu.

Przy budowaniu proporcji kominka potrzebna jest informacja jakie paliwo będzie w nim stosowane. Opał stały potrzebuje szczap drewna znajdujących się w pobliżu paleniska. Paliwo gazowe nie wymaga już dodatkowej przestrzeni.

Rozmieszczenie paleniska i okapu w obrębie kominka buduje specyficzną bryłę, która w znacznym stopniu wpływa na odczucie przestrzeni w pomieszczeniu. Choć często kominek stawiany jest w narożniku pomieszczenia, coraz częściej wędruje on na środek ściany lub wręcz w centralny punkt pokoju. W każdym wypadku nieco inaczej wpływa na domowników.

Samo usytuowanie wkładu kominkowego również ma znaczenie dla aranżacji wnętrza. Prosta bryła kominków umieszczonych tuż przy linii podłogi znacznie podniesie położenie sufitu, natomiast podwyższenie wkładu i umieszczenie nad nim półki, może nieco obniżyć optycznie sufit pomieszczenia.

Charakter ogniska domowego

Ostateczny styl nadaje kominkowi jego okap. Może on być dziełem przypominającym prace rzeźbiarskie, prostą bryłą geometryczną lub formą pieca kaflowego. Każdy z nich ma swoje zalety znajdując się w pomieszczeniu o podobnej stylistyce.

Wśród materiałów wykończeniowych możesz przebierać w zależności od preferencji: kamień naturalny, tj. granitowe i marmurowe płyty, gipsowe obudowy, kafle czy metalowe instalacje – opcji jest mnóstwo, a na dodatek materiały możesz ze sobą swobodnie łączyć.

Prosta bryła obłożona łupkiem lub wykończona gipsem i odpowiednio dobranym odcieniem farby idealnie podkreśli wnętrze nowoczesne. Rustykalny charakter może zobrazować piec kaflowy lub kominek z szerokim podestem pod paleniskiem, półeczką nad nim i skośnym okapem, wykończonym cegłą.

Biżuteria dla kominka

Ostatnim elementem aranżacyjnym dotyczącym bezpośrednio kominka, a nie mieszczącym się w jego obrębie, są akcesoria kominkowe. Mogą posiadać najróżniejszą formę, a jednocześnie konieczne są przy każdym opalanym drewnem kominku. Mogą to być zestawy prostych akcesoriów lub zestawy bogato rzeźbione – o szlachetnych barwach złota lub srebra. Otwarte paleniska często strzeżone są różnego rodzaju parawanami, które zapobiegać mają wypadaniu niewielkich fragmentów palącego się drzewa poza palenisko. Nie potrzebują ich paleniska zamknięte, znacznie bardziej bezpieczne i wydajne w przypadku połączenia funkcji dekoracyjnej kominka z wykorzystaniem energii cieplnej.

Otoczenie kominka jest tak samo istotne jak aranżacja samego kominka. Marzenia o chwilach błogiego odpoczynku w jego pobliżu warte są wytrwałości przy jego projektowaniu i budowie. Ważne jednak, aby wykonać go dobrze i z pomysłem. Tylko w ten sposób kominek sprawdzi się jako ponadczasowy element wystroju wnętrza.