W pracy spędzamy około 40 godzin tygodniowo, dlatego rola pracownika jest często jedną z kluczowych ról w naszym życiu. Nie jest ważne to jakie stanowisko piastujemy, nasze zachowanie buduje nasz wizerunek. Właściwe zachowanie jest bardzo ważne zarówno w naszym życiu prywatnym jak i w pracy. Zasady savoir vivre obowiązują wszędzie, a osoba mająca dobre maniery, bez względu na piastujące stanowisko umie poważać i szanować innych ludzi.

Kilka sekund i już. Czy to prawda, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze?

Wiadomo, że pierwszy dzień w pracy będzie stresujący, znajdziesz się bowiem na gruncie tobie jeszcze nieznanym. Dlatego musisz wiedzieć co robić, a czego nie robić, żeby już na wstępie nie otrzymać powszechnej opinii nielubianego współpracownika.

 • Na samym początku staraj się poznać osoby, z którymi masz współpracować i zapoznaj się z zasadami panującymi w firmie.
 • Wiadomo jest, że zapamiętanie wszystkich imion jest trudne, jednak nie musisz się tym martwić zawsze można poprosić o przypomnienie.
 • Jeżeli masz ochotę możesz trochę o sobie powiedzieć, ale nie wyjawiaj szczegółów życia prywatnego.

Utrzymuj porządek na biurku

Ogólny bałagan na biurku, sterty niepoukładanych dokumentów, brudne kubki – to nie wpływa dobrze na twój wizerunek. Zasadnicza zasada obowiązująca w pracy to utrzymanie czystości na biurku i wokół siebie.

Bałagan może drażnić osoby siedzące z tobą w tym samym pokoju, nie mówiąc już o klientach, z którymi będziesz rozmawiać przy takim biurku.

Twoje biurko może stać się bardziej przytulne po tym jak postawisz zdjęcia np. dzieci. Jednakże tutaj także ważne jest zachowanie umiaru.

Zanim powiesz – przemyśl

Jesteś zła, coś ci nie wyszło albo masz problem, którego nie możesz tak od razu rozwiązać, chce ci się krzyczeć, masz już zacząć przeklinać – nie rób tego. Wiadomo, że trzeba dać upust nerwom, ale w pracy należy unikać wulgaryzmów. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to co mówisz, jak mówisz ma wymowny wpływ na to, jak będziesz odbierana przez osoby z tobą pracujące.

Kłótnie w złości, wyzwiska, czy przycinki ubliżające drugiej osobie do niczego dobrego nie prowadzą, a ty po wszystkim możesz mieć kaca moralnego i stracić zaufanie współpracowników.

Muzyka – słuchać czy nie słuchać?

Jeżeli chcesz posłuchać radia rób to cicho. Nie puszczaj muzyki tak głośno, żeby przeszkadzała innym. Twoje gusta muzyczne mogą nie podobać się osobom, z którymi dzielisz biuro. Zawsze możesz założyć słuchawki, jednak może to zostać odebrane jako twoje pragnienie odizolowania się.

Przerwa na lunch – gdzie i kiedy?

Jeżeli w firmie są wyznaczone godziny na spożywanie lunchu to powinno się tego przestrzegać. Jak nie masz czasu albo funduszy na jedzenie poza firmą to posiłki spożywaj w pomieszczeniu przeznaczonym do tego celu. Przy biurku jedz wyłącznie za zgodą osób współpracujących. Nie przynoś do pracy jedzenia o zbyt intensywnym zapachu, gdyż zapachu twojego posiłku nie muszą znosić inne osoby.

Pomieszczenia wspólne

Utrzymanie porządku w kuchni czy w toalecie to żelazna zasada dobrych manier. Nie zostawiaj więc po sobie brudnych naczyń, zmywaj je przed wyjściem z pracy. Pożyczone rzeczy z kuchni odkładaj na miejsce. Produkty, które chcesz schować w lodówce podpisz, przynajmniej nie zostaną zjedzone przez kogoś innego. Produkty, które przechowujesz w lodówce pod koniec tygodnia powinny zostać z niej usunięte. Jedzenie nawet w lodówce po pewnym czasie zaczyna się psuć, a otwieranie lodówki dla wszystkich może stać się koszmarem. Osoba która pierwsza nalała wodę do czajnika powinna pierwsza z niej skorzystać. Zachowanie czystości w toalecie – tutaj sprawa powinna być dla wszystkich oczywista…

Musisz wykonać bądź odebrać prywatny telefon?

Zasada savoir vivre w pracy dotyczy również telefonów komórkowych. Po przyjściu do pracy należy ściszyć telefon albo włączyć na wibracje. Dzwonki twojego telefonu mogą przeszkadzać osobom z tobą współpracującym. Jeżeli musisz porozmawiać przez telefon w sprawie prywatnej to najlepiej zrób to po wyjściu z pokoju w ustronne miejsce, tak żeby nikomu nie przeszkadzać.

Nie odbieraj cudzych telefonów komórkowych, chyba że poprosi ciebie o to właściciel telefonu.

Dbaj o higienę osobistą!

Dbanie o higienę osobistą jest bardzo ważne. Nikt nie chce siedzieć w pokoju z osobą, która nie dba o siebie. W dodatku brudne paznokcie, przepocona koszula, niechlujna fryzura nie świadczą o tobie dobrze. Dla innych nigdy nie będziesz profesjonalistą, nie jest przyjemnie rozmawiać z osobą, która wygląda jakby dopiero co wstała z łóżka.

Pamiętaj jednak, że nie można popadać z jednej skrajności w drugą. Wylewanie na siebie dużej ilości perfum też nie jest wskazane. Zapach twoich perfum może nie spodobać się innym. Umiar i tu jest mile widziany.

Podstawowe zasady współpracy

 • szanuj współpracowników,
 • uśmiechaj się – uśmiech pomaga rozładować napiętą atmosferę,
 • zawsze bądź kulturalna: proszę, dziękuję, przepraszam, poproszę…te słowa należy używać bez względu na pełniona funkcję,
 • nie spóźniaj się do pracy,
 • nie czytaj notatek, dokumentów leżących na cudzym biurku,
 • nie spoglądaj na monitor współpracownika,
 • jeżeli dopadnie cię choroba – zostań w domu, żeby nie zarażać innych,
 • omagaj innym jeśli cię o to poproszą, ale nie daj się wykorzystywać,
 • nie wchodź w kompetencje innych osób, po co mają cię postrzegać jako zarozumialca.

Zasada jest jedna – tak jak ty będziesz traktować innych, tak oni będą traktowali ciebie.

A to na dobry humor 🙂

Panie kierowniku, chciałbym z panem pogadać w trzy oczy…
– Jak to w trzy oczy? Chyba w cztery oczy?
– Nie, tylko w trzy, bo na to co zaproponuję jedno oko trzeba będzie przymknąć..

Etapy realizacji projektu:

 1. Entuzjazm
 2. Utrata iluzji
 3. Panika
 4. Poszukiwanie winnego
 5. Ukaranie niewinnego
 6. Nagrodzenie osób niebiorących udziału w projekcie.