Chyba każda z nas pamięta chociaż jedną taką noc, kiedy obudziła się ze strachu, z mocno bijącym sercem z przerażenia. Najprawdopodobniej był to koszmar senny, efekt przeżyć z ostatnich dni. Dzieci również przeżywają koszmary senne i jest to zupełnie naturalne. Ale dzieciom zdarzają się także lęki nocne – a to zupełnie inna przypadłość niż koszmary.

W jakim wieku dzieci mają lęki nocne?

Lęki nocne występują u dzieci zazwyczaj pomiędzy 2 a 5 rokiem życia, chociaż zdarza się, że lęki nocne pojawiają się nawet do 12 roku życia. Lęki nocne nie są chorobą, są zaburzeniami snu.

Czym różnią się lęki nocne od koszmarów sennych?

Dziecko, które przeżywa koszmar senny możesz wybudzić. Dziecko, które ma lęki nocne trwa w półświadomości, ma otwarte oczy, ale sprawia wrażenie, że nie widzi. Krzyczy lub jęczy, ale nie ma z nim kontaktu. Jeśli spróbujesz dziecko obudzić, może zdarzyć się, że będzie cię odpychało, będzie sprawiało wrażenie, że twój dotyk wzbudza w nim agresję.

Dzieci, które mają lęki nocne nie boją się ciemności i nie mają problemów z zasypianiem, tak jak zdarza się to w przypadku dzieci miewających koszmary senne.

Jak reagować, gdy dziecku zdarzają się lęki nocne?

Po pierwsze – nie panikuj. Usiądź obok dziecka, mów do niego spokojnym głosem, nie dotykaj go, i nie budź go na siłę. Najprawdopodobniej po chwili dziecko położy się i zaśnie spokojnie, a rano nie będzie pamiętało, co się z nim działo w nocy.

Czy lęki nocne się leczy?

Jeśli lęki nocne nie zdarzają się nadmiernie często i nie są powodem zmian w zachowaniu dziecka lub nie są powodem innych zaburzeń – nie leczy się ich. Najczęściej lęki nocne mijają wraz z wiekiem, maksymalnie do okresu dojrzewania.

Jak uniknąć lęków nocnych?

Niestety, nie da się temu zapobiec. Lęki nocne są wynikiem działania mózgu, dotąd nie odkryto dlaczego tak się dzieje.

Ze swojej strony możesz zadbać o to, by dziecko było wypoczęte i wyspane, chroń dziecko przed namiarem stresujących sytuacji, dbaj by dużo przebywało na świeżym powietrzu. I czekaj cierpliwie – lęki nocne na pewno miną.