Dzieci nie potrafią jednoznacznie wskazać co je boli. Najczęściej pokazują na brzuszek. Objawy potwierdzające ból brzucha wiążą się z biegunkami, wymiotami, a z drugiej strony z trudnością oddania stolca. Każdy z tych symptomów powinien zwrócić uwagę rodzica.

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Niemowlęta często cierpią na kolkę, która jest wynikiem nietolerancji określonych składników pokarmowych, niedojrzałości jelit, połykania powietrza w trakcie jedzenia, a także stresu karmiącej mamy. U starszych dzieci ból brzucha wynika z zatruć pokarmowych, pasożytów i również nietolerancji niektórych pokarmów. Bóle brzucha u dzieci mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu, typu zapalenie wyrostka oraz zapalenie ucha.

Na co zwrócić uwagę?

Powtarzający się co jakiś czas ból brzucha u dziecka, występujący po jedzeniu, spadek wagi ciała oraz nudności sygnalizują występowanie pasożytów. Zarówno glisty jak i lamblie mogą wywoływać dodatkowo wysypkę alergiczną. Nietolerancję na określony produkt pokarmowy organizm również przejawia poprzez ból brzucha, dlatego należy bacznie obserwować dziecko. Nasze pociechy mają to do siebie, że chętnie sięgają po różne produkty spożywcze, które niestety są czasem skażone bakteriami. Zatrucie pokarmowe zazwyczaj objawia się poprzez ból brzucha, wymioty oraz biegunki, czasem dzieci gorączkują.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Wymioty i biegunka są groźne dla dziecka, powodują odwodnienie organizmu. Gdy dziecko uskarża się na silny ból, na tyle, że nie pozwala się dotknąć, ma nudności, wymioty, biegunkę oraz gorączkę, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Najlepiej w takiej sytuacji jest zawieźć dziecko do lekarza. Jeśli ból brzucha nie jest tak silny, ale występują biegunka i wymioty, należy pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości płynów i lekkostrawnej diecie. Jeśli ból brzucha nie mija przez dwa, trzy dni bądź też pojawia się co jakiś czas, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Każdy ból to symptom, na który rodzic powinien zwrócić uwagę. Dzieci narażone są na różne schorzenia, a szybka reakcja oszczędza im cierpienia.