Jeśli myślisz, że masz jeszcze czas na takie pytanie z ust swojej pociechy, możesz być w błędzie! Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy nie było dostępu do internetu, dzieci dowiadywały się najczęściej od starszych kolegów lub w bardzo okrojonej postaci w szkole, na lekcji biologii. Wówczas wiek inicjacji seksualnej wahał się w granicach 17-20 lat. Obecnie ta granica spada coraz niżej, nierzadko do granicy 11-13 lat. Z punktu widzenia psychologicznego jest to bardzo szkodliwe. Dojrzałość psychoseksualną kobieta osiąga w wieku 18-20 lat, mężczyzna w wieku 20-25 lat. Wówczas następuje osiągnięcie niezależności uczuciowej, wykształcenia, poczucie odpowiedzialności za siebie samego. Co powoduje, że tak małe dzieci interesują się seksem?

Drogi Rodzicu, to od ciebie zależy przyszłość twojego dziecka. To ty musisz zadbać o edukację swojej pociechy, tak wcześnie, jak się da. Dlatego nie zbywaj dziecka odpowiedzią: dowiesz się, jak będziesz starszy. Starszy, to znaczy kiedy? Za rok, dwa?

Pomyśl, co zrobisz, jeśli dziecko poszuka odpowiedzi gdzie indziej, wśród kolegów, w internecie… Co zrobisz, jeśli zwątpi w ciebie i spróbuje samo znaleźć odpowiedź? Dlatego przygotuj się do tej rozmowy już dziś.

Jak TO powiedzieć?

Wszystko zależy od wieku twojego dziecka. Jedno jest pewne, powiedz mu prawdę! Nie mieszaj w to bociana, kapusty czy kominiarza, tylko jak najprościej wytłumacz proces zapłodnienia, ciąży i porodu.

Wiek 4-7 lat

Jeśli pyta cię o to malec w wieku 5 lat odpowiedz mu, że dziecko dostaje się do brzuszka mamusi z wielkiej miłości rodziców. Że potrzeba do tego obojga rodziców, którzy mocno się do siebie przytulają i sprawia im to przyjemność. Ale taka przyjemność jest tylko dla dorosłych. Jeśli dziecko spyta, którędy dzidziuś wychodzi na świat, a ty przechodziłaś poród przez cięcie cesarskie – sprawa jest prosta. Możesz pokazać mu bliznę, którędy malec wyszedł na świat. Możesz oczywiście powiedzieć, że kobiety posiadają specjalne miejsce, którym dziecko wydostaje się na zewnątrz.

Dobrym rozwiązaniem może być wspólne przeczytanie książki. Osobiście polecam książkę Grzegorza Kasdepki „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci!”. Ilustrowane zabawnymi obrazkami, w delikatny, a jednocześnie zabawny sposób ułatwią nam wytłumaczenie dziecku skąd się wzięło.

Wiek powyżej 7 lat

Trochę więcej możesz opowiedzieć dziecku nieco starszemu, który potrafi nazwać intymne części ciała obojga płci. Możesz w prostu sposób opowiedzieć, gdzie mieszkają plemniki a gdzie jajeczko i że bez tych dwóch niezbędnych części nie powstanie dziecko. Wytłumacz koniecznie, że czynność zwana potocznie seksem jest bardzo przyjemna dla dorosłych, ale dla dzieci już nie. Postaraj się w prosty sposób opisać, dlaczego ciąża trwa 9 miesięcy, jak tworzy się mały człowiek, kiedy rosną rączki, nóżki, kiedy można już policzyć dziecku paluszki podczas badania usg. W przypadku większych dzieci możesz posiłkować się encyklopedią wychowania seksualnego lub inną, sprawdzoną przez ciebie książką, która ma wartość merytoryczną i ciekawe, nie wulgarne ilustracje.

mamo tato skad sie biora dzieci

Rozbieranie się w miejscach publicznych

Niezbędne jest również przekazanie dziecku informacji o obnażaniu się w miejscach publicznych. Maluchy w wieku przedszkolnym, poznając swoje ciało chcą je porównywać do kolegów. Dlatego nie zdziw się, jeśli pani wychowawczyni zwróci ci uwagę, że twoje dziecko obnażało się w przedszkolu. To naturalny etap w życiu przedszkolaka i świetna okazja do rozmowy. Wytłumacz, że rozbierać się można w obecności lekarza lub w gronie najbliższych osób, natomiast w miejscach publicznych takich rzeczy się nie robi. Uważaj jednak na ton głosu, jakim mówisz do dziecka. Staraj się, aby maluch nie odebrał tej rozmowy jako kary, a rozbierania się jako coś bardzo złego. Powinien natomiast zrozumieć, dlaczego nie wolno się rozbierać.

Pedofilia

Już od najmłodszych lat ucz swoje dziecko, by nie zgadzało się na przyjmowanie cukierków od obcych, by nie odchodziło od ciebie na spacerach. Uczul je na niebezpieczeństwa pochodzące od obcych nieznajomych, ustalcie okrzyk alarmowy.

Inicjacja seksualna

Poproś swoje nastoletnie dziecko, by poradziło się ciebie, jeśli się zakocha i będzie chciało rozpocząć współżycie seksualne. Nie licz jednak na szczerość, jeśli nie szanowałaś dotąd uczuć dziecka i nie wspierałaś go w trudnych dla niego momentach. Więź z dzieckiem budujesz przez całe życie, a zaufanie, którym cię obdarza łatwo stracić. Dlatego nie denerwuj się, nie krzycz na nastolatka kiedy przyjdzie do ciebie i powie: mamo, chcę to zrobić. Weź głęboki oddech i spokojnie wytłumacz, że pragnienia ciała to jedno, a pragnienia umysłu to całkiem coś innego. Że pierwszy raz warto przeżyć z kimś, do kogo ma się pełne zaufanie, kogo kocha się miłością dojrzałą, kto sprawdził się w trudnej sytuacji. A na pewno nie z kimś, kto żąda dowodu miłości. Uprzedź o możliwych konsekwencjach, jakimi jest ciąża czy choroby przenoszone drogą płciową. Porozmawiaj z dzieckiem o możliwościach zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą oraz chorobami. Bądź cierpliwa i wyrozumiała. I najważniejsze, zaufaj dziecku. To bardzo ważne, będzie czuło, że je szanujesz i chcesz dla niego jak najlepiej. Większe będą wówczas szanse na to, że postąpi zgodnie z twoimi sugestiami.