Masaż niemowlęcia warto wprowadzić na stałe do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Ta niepozorna czynność niesie za sobą wiele korzyści, których znaczenia dla rozwoju maluszka nie sposób przecenić. Sprawdź i spróbuj jeszcze dzisiaj!

Czy wiesz, że…?

Masaż ma pozytywny wpływ na rozwój sensoryczny Twojego dziecka

Na właściwy rozwój sensoryczny składa się wiele czynników, takich jak odbieranie bodźców z otoczenia oraz z organizmu, zdolność koordynacji czy świadomość swojego ciała. To właśnie masaż stanowi doskonałą okazję do pobudzenia psychoruchowego i zmysłowego – nie tylko umożliwi maluszkowi poznanie granic jego ciała, ale też poprawi zdolność odbierania bodźców, dostarczy nowych wrażeń dotykowych i wpłynie stymulująco na rozwój motoryki.

Działa korzystnie na wiele funkcji organizmu

Masowanie niemowlęcia wpłynie również pozytywnie na inne funkcje organizmu – m. in. na pracę układu krążenia – poprawiając krążenie krwi i limfy, układu oddechowego, układu pokarmowego – ułatwiając pasaż jelitowy, pozwoli też rozluźnić stawy i mięśnie.

Poprawia kondycję skóry

Masaż to świetny sposób na dokładne nawilżenie całego ciała maluszka. Ważny jest więc wybór odpowiedniego kosmetyku, który będzie bezpieczny dla delikatnej niemowlęcej skóry – a więc zawierający składniki naturalnego pochodzenia, pozbawiony konserwantów – oraz skutecznie ją odżywi, pozostawiając miękką i gładką. Istotna jest również odpowiednia konsystencja preparatu, która ułatwi masaż i nie pozostawi na skórze tłustej warstwy. Przyjemne i praktyczne stosowanie zapewni olejek do masażu w sprayu (np. Mustela).

Stanowi źródło dobrego samopoczucia

Masaż niemowlęcia – tak samo, jak w przypadku dorosłych – odpręża i zapewnia dobre samopoczucie. Wyciszające i relaksujące działanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza wieczorem. Warto włączyć masowanie maluszka w codzienny rytuał przygotowań do snu.

Buduje właściwą relację między Tobą i maluszkiem

Atmosfera bliskości, towarzysząca wykonywaniu masażu, zacieśni emocjonalną więź między Wami. Bezpośredni kontakt z Twoim ciałem, a także czułość i związane z nią pozytywne emocje przekazywane dzieciątku zapewnią mu poczucie miłości i bezpieczeństwa. Wszystko to stanowi solidną podstawę właściwej relacji – teraz i w przyszłości.

Więcej informacji na temat masażu niemowlęcia, a także przykładowe techniki masowania znajdziesz tutaj.