Rozpoczął się okres studniówkowy – przyszli maturzyści świętują, a na horyzoncie już widać zbliżające się egzaminy. Jednak dla sporej części uczniów (głównie tych, którzy nie wybierają się na studia) dalsza przyszłość jest wciąż mglista. Podpowiadamy, jak szybko zdobyć poszukiwany zawód dzięki szkołom policealnym.

Higienistka stomatologiczna

Nie trzeba nikogo przekonywać, że stomatolog to zawód poszukiwany i niezwykle dobrze płatny. Jednak każdy stomatolog musi (zgodnie z rozporządzeniem z 2011 roku) mieć w gabinecie zatrudnioną asystentkę stomatologiczną bądź higienistkę stomatologiczną. I to ten drugi zawód polecamy – oferuje większe uprawnienia i możliwości, a higienistka stomatologiczna w Warszawie może bez problemu zarabiać powyżej 3000zł brutto. Ponieważ higienistka stomatologiczna ma prawo wykonywać część zabiegów stomatologicznych, osoby z takim wykształceniem są poszukiwane również za granicą, gdzie mogą liczyć na jeszcze większe zarobki.

Do obowiązków higienistki stomatologicznej należy nie tylko prowadzenie badań diagnostycznych pacjentów – na zlecenie stomatologa możesz jako higienistka wykonać piaskowanie, skaling, polerowanie zębów, wykańczać wypełnienia zębowe a także opiekować się najmłodszymi pacjentami, dbając o zęby mleczne i prowadząc zajęcia z higieny jamy ustnej w szkołach i przedszkolach. 4-semestrowa nauka na kierunku higienistka stomatologiczna kończy się egzaminem państwowym, potwierdzającym zdobycie uprawnień honorowanych w całej Europie!

Technik usług kosmetycznych

To kierunek dla tych z nas, które interesują się szeroko rozumianymi zabiegami upiększającymi. Największą zaletą nauki na tym kierunku jest uzyskanie wiedzy nie tylko z przeprowadzania zabiegów manicure/pedicure/depilacji, ale też (a może przede wszystkim) rozpoznawania rodzaju cery, ocenianie niedoskonałości i możliwość fachowej opieki nad każdą klientką.

Technik usług kosmetycznych to naturalny kolejny krok w przypadku, gdy już pracujesz jako kosmetyczka – nabyta wiedza z zakresu dermatologii i przedsiębiorczości pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i ułatwi założenie własnej działalności. A to otwiera drzwi do bardzo dobrych zarobków – już będąc zatrudniona jako technik usług kosmetycznych w dużym mieście możesz liczyć na 3200zł brutto, a jako właścicielka salonu zarobisz jeszcze więcej!

Technik masażysta

Kolejny kierunek z pogranicza wellness i medycyny. Dzisiejszy masażysta potrafi znacznie więcej, niż zrelaksować i ukoić spięte mięśnie. Kwalifikacje gwarantowane (i oceniane) przez Ministerstwo Zdrowia stają się dla absolwentów takiego kierunku przepustką do pracy w gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach rehabilitacyjnych czy w sanatoriach.

4 semestry nauki pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu różnych technik masażu – od rekreacyjnego po rehabilitacyjnego i sportowego. Dodatkowo technik masażysta musi znać podstawy medycyny, by ocenić stan pacjenta, ocenić wady postawy i potrafić je korygować.

Technik masażu to zawód bardzo złożony pod względem zarobków: w ośrodku zdrowa zarobisz około 2000zł brutto, jako masażysta w gabinecie spa czy klubie sportowym możesz liczyć na 2500zł brutto, a prowadząc własną działalność bez większego problemu uzyskasz ponad 4000zł brutto (zależnie od liczby stałych klientów i ewentualnych umów ze wspomnianymi wcześniej ośrodkami zdrowia).