Sezon letni jest idealnym momentem na umycie naszych okien. Brudne okna psują wygląd całego domu. Czy wiesz o tym, że już po 2 miesiącach po ostatnim myciu do Twojego gniazdka wpada aż 40 % mniej światła, wszystko przez zabrudzone szyby!

Wskażemy Ci kilka niezbędnych rad, dzięki, którym Twoje okna będą lśniły.

Mycie okien a pogoda

Najlepiej do mycia okien wybrać pochmurny dzień. W wyjątkowo ciepłe dni woda z płynem będzie wysychać bardzo szybko, co może spowodować niechciane smugi. Kiedy na dworze jest wilgotno dokładniej dostrzeżesz wszystkie ślady rąk i inne zabrudzenia. Jeżeli jednak decydujesz się na umycie okien w słoneczny dzień zrób to lepiej z samego rana lub wieczorem kiedy słońce słabiej świeci.

Środki do mycia okien

Środków do mycia szyb jest całe mnóstwo. Najbardziej popularną opcją jest płyn sprzedawany w pojemnikach z rozpylaczem na bazie alkoholu. Płyn ten bardzo szybko paruje, dzięki czemu nie pozostawia smug – a dzięki zawartości cząsteczek srebra tworzy warstwę ochronną na szybie dzięki czemu kurz nie będzie się nam osadzał.

Kolejny bardzo dobrze nam znany to domowy specyfik przygotowany z wody z dodatkiem białego octu. Ocet rozpuszczać będzie tłuszcz z szyb i nada nam wysoki połysk.

Troszkę droższym domowym sposobem jest umycie okien wodą z dodatkiem soku z cytryny. Efekt końcowy będzie bardzo dobry i dodatkowo pięknie będzie pachniało w całym domu. Jeżeli zależy nam na ładnym zapachu możemy do wody dodać odrobinę płynu do zmiękczania tkanin. Taki zabieg spowoduje, ze kurz nie będzie osadzał się na szybie.

usuwanie trudnych plam

Wycieranie szyb

Świeżo umytą szybę wycieraj przy pomocy pogniecionej gazety. Zawarta w niej farba drukarska zlikwiduje wszystkie smugi i zacieki. Możesz użyć równie popularnej ściereczki z mikrofibry. Nie pozostawia ona smug ani drobinek materiału.

Wycieranie szyb – przydatna rada

Podczas mycia okien z obu stron, wykonuj ruchy pionowe z jednej strony a poziome z drugiej. Dzięki temu będziesz wiedziała z której strony pozostały smugi.

Z reguły okna myje się na specjalne okazje i święta. Powinnaś jednak myć okna co 6-8 tygodni. Po takim czasie pojawiają się już pierwsze zanieczyszczenia, które (jak już wiesz) powodują, ze do domu wpada znacznie mniej światła.

Najlepiej sami zdecydujcie kiedy jest odpowiedni czas na sprzątanie. Skorzystaj natomiast z naszych rad, dzięki którym będzie ono przyjemniejsze.