Sprzątanie domu – jak usunąć trudne plamy we wnętrzu?

    -

    Sprzątanie to jedna z czynności, którą wykonujesz w domu bardzo często. Na pewno starasz się, aby we wnętrzu Twojego domu było zawsze czysto i pachnąco. Czysty dom to wizytówka każdej kobiety oraz bardzo dobrze świadczy o domownikach.

    Czasami jednak oprócz codziennego i sumiennego sprzątania potrzebne są generalne porządki, a oprócz znanych i często reklamowanych środków czystości przyda Ci się wiedza dotycząca usuwania uporczywych plam, jaką posiadały nasze kochane babcie.

    Czy poplamiony obrus od soku z buraków trzeba wyrzucić? Czy można jeszcze go doprać? Jak pozbyć się gumy do żucia z dywanu? Oraz jak usunąć plamę atramentu z drewnianego stołu?

    Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się od swojej ukochanej babci lub przeczytać nasz artykuł.

    Babcine sposoby na uporczywe plamy

    Buraki – plamę należy natychmiast zetrzeć zwilżoną gąbką oraz zamoczyć w zimnej wodzie na całą noc. Następnie wetrzeć w plamę proszek do prania i wyprać.

    Guma do żucia – jeśli przyklei się do małej powierzchni tkaniny to należy ją włożyć do zamrażalnika. W przypadku, gdy powierzchnia jest większa np. dywan wystarczy obłożyć przyklejona gumę kostkami lodu. Zamarzniętą gumę będziesz mogła z łatwością wykruszyć.

    Wosk – postępuj podobnie jak w przypadku gumy do żucia. Tkaninę obłóż kostkami lodu lub włóż do zamrażalnika, a następnie wykrusz wosk. Później włóż tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Jeśli jeszcze pozostanie jakiś ślad możesz resztę oczyścić wywabiaczem do plam lub przetrzeć spirytusem metylowym.

    Wino – na plamę natychmiast posyp sól ,poczekaj aż sól wchłonie cały płyn. Następnie tkaninę namocz na pół godziny w zimnej wodzie. Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu czystym alkoholem, a potem wodą.

    Atrament – z powierzchni drewnianych plamę z atramentu skutecznie wybawia cytryna. Namocz szmatkę w soku z cytryny i przecieraj plamę do momentu aż plama zniknie. Później przemyj drewnianą podłogę lub meble wodą z mydłem i osusz.

    Długopis – świeżą plamę możesz usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku, stare plamy możesz wywabić sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym.

    Ketchup – plamę od razu wypłucz w zimnej wodzie i namocz w płynnym detergencie.

    Kawa i herbata – plamę namocz w ciepłej wodzie z detergentem. Następnie wyczyść alkoholem metylowym. Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

    Trawa – plamę należy szybko wyczyścić alkoholem z dodatkiem wody i soli.

    Krew – świeże plamy sprać w zimnej wodzie. Pamiętaj aby nigdy nie używać do tego ciepłej wody. Następnie przepierz jeszcze resztki plamy w wodzie z mydłem.

    Pleśń – świeże plamy pleśni możesz usunąć przecierając powierzchnię kawałkiem materiału zanurzonego wcześniej w wodzie utlenionej.

    Rdza – plamę posyp solą, następne wyciśnij na nią kilka kropel soku z cytryny i pozostaw na godzinę. Później zetrzyj wilgotną szmatką lub gąbką.

    Babcine sposoby na czyszczenie i sprzątanie

    Srebrne sztućce wyczyścisz zanurzając je na pół godziny w kwaśnym mleku. Później wypoleruj je mięciutką ściereczką.

    Nieprzyjemny zapach w lodówce usuniesz jeśli umyjesz wnętrze lodówki wodą z dodatkiem octu. Później możesz umieścić w niej kilka ziarenek kawy, które będą neutralizowały przykre zapachy.

    Przykrego zapachu z wnętrza kuchenki mikrofalowej pozbędziesz się jeśli zagrzejesz w niej wodę z sokiem z cytryny.

    Zakamieniony czajnik możesz odkamienić gotując w nim wodę z kwaskiem cytrynowym.

    Zakamieniałe baterie nad zlewozmywakami możesz wyczyścić sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym.

    Tłuste osady z szafek kuchennych łatwo usuniesz wodą z solą (na każdy litr wody wsyp jedną łyżeczkę soli).

    Brudne fugi z łatwością wyczyścisz wilgotną szmatką zanurzoną w proszku do pieczenia.

    czyste fugi

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza