Opuchlizna nóg…

    -

    Coraz większymi krokami zbliża się sezon letni. Zrzucasz kilogramy zimowych ubrań oraz ciężkie obuwie. Niestety dla części z Was zapewne nie jest to wcale powód do radości, a sama myśl o założeniu letniego obuwia przyprawia Was o ból głowy.

    Dlaczego? Problemem są spuchnięte nogi. Jeśli tylko zauważysz ten problem u siebie powinnaś natychmiast podjąć kroki w celu zdiagnozowania przyczyny, a przyczyn może być kilka:

    • Za mało ruchu – siedzący tryb pracy to przede wszystkim jeden z głównych problemów tego stanu. Dlatego powinnaś jak najwięcej chodzić, a siedząc nie zakładać zakładać nogi na nogę, aby nie zaburzać krążenia. W zamian jeśli to możliwe powinnaś unosić nogi, wykonywać stopami okrążenia i prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Spacery, jazda na rowerze czy zajęcia aerobowe powinny również wspomóc likwidację obrzęków.
    • Niewłaściwe obuwie – zbyt wysokie obcasy, za mały rozmiar obuwia może również być przyczyną obrzęków.
    • Nadwaga i niewłaściwa dieta – unikaj niezdrowej żywności i soli. Wzbogać dietę o owoce i warzywa.
    • Niedobór potasu – zwykle powstaje jeśli stosujesz radykalne diety.
    • Upały – pij dużo wody mineralnej, aby uzupełniać niedobór płynów.

    Jeśli obrzęki występują u Ciebie z wyżej wymienionych powodów wówczas pomocne mogą okazać się kąpiele stóp w letniej wodzie, środki farmakologiczne dostępne w aptece oraz maści czy żele zwierające m.in. wyciąg z kasztanowca.

    jak nosic sandaly banner

    Jeśli jednak pomimo tych zabiegów obrzęki nie ustępują może być to sygnałem, że przyczyny musisz szukać gdzie indziej. W takim przypadku powodem opuchlizny mogą być:

    • Reakcja na leki – niektóre leki są przyczyną zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie powodują obrzęki. Do tych leków zaliczamy niektóre leki antydepresyjne, antykoncepcyjne oraz leki na nadciśnienie. Jeśli zauważysz opuchliznę po zażyciu medykamentów powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.
    • Niedoczynność tarczycy – wówczas jednak opuchliźnie nóg towarzyszy również opuchlizna rąk czy szyi. W tym wypadku również konieczne jest wykonanie kompleksowych badań.
    • Problemy z nerkami –  opuchliźnie nóg może towarzyszyć inny rodzaj opuchlizny. W tym przypadku występuje opuchlizna oczu potocznie nazywana „workami pod oczami”.
    • Niewydolność żylna, która może prowadzić nawet do zakrzepicy. Aby wykluczyć tę chorobę poproś o skierowanie do flebologa, aby wykonał usg metodą Dopplera.
    • Opuchlizna pourazowa – w celu wykluczenia wykonuje się badanie RTG stóp.
    • Niewydolność serca lub wątroby.
    • Niedrożność lub uszkodzenie układu limfatycznego.
    • Choroby tkanki łącznej – w tym celu koniecznie skontaktuj się z reumatologiem.

    Jak wynika z powyższego zestawienia przyczyn obrzęków można doszukiwać się w różnych źródłach. Niekiedy wystarczy zmienić odrobinę tryb życia, aby wszystko wróciło do normy i obrzęk znikł. Inne z kolei wymagają niejednokrotnie konsultacji lekarza, który skieruje na specjalistyczne badania, zapisze odpowiednie leki czy skarpety uciskowe.

    Jedno jest pewne, długotrwałych obrzęków nie należy ignorować, choć może okazać się również, że Twoje obrzęki spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi. W takim wypadku od lekarza usłyszysz najprawdopodobniej „Taka już Pani natura i musi Pani z tym żyć”.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza