Są kolorowe i pozwalają dziecku na spędzenie wielu godzin w ciekawy sposób. Bez zabawek, bo o nich mowa, trudno wyobrazić sobie dziecięcy pokój. By jednak zabawki miały również wartość edukacyjną, warto wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze.

Każdy sklep z zabawkami oferuje zabawki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Obok tradycyjnych lalek i samochodów zainteresowani mogą wybierać wśród zabawek zdalnie sterowanych. W praktyce ogromny wybór nie zawsze sprzyja rodzicom, bo często nie wiedzą oni, które zabawki są odpowiednie dla ich dzieci.

Dobierz do wieku…

Podstawową zasadą przy wybieraniu zabawek jest dopasowanie ich do wieku dziecka. Zabawki dla niemowlaków muszą być bezpieczne i kolorowe. Świetnie sprawdzają się wesołe karuzele, które można zawiesić nad łóżeczkiem, grzechotki czy maty edukacyjne. Dzieci, które ukończyły 1. rok życia, mogą otrzymać zabawki edukacyjne. Specjaliści polecają np. klocki pozwalające na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej czy kolorowe książeczki.

Starsze dzieci najczęściej próbują naśladować dorosłych z najbliższego otoczenia. To dobry moment, by podarować dziecku maskotki, domek dla lalek czy różne modele samochodów. Rodzice powinni też pomyśleć o klockach czy puzzlach. Większa liczba elementów to dla dziecka nauka cierpliwości i koncentracji.

Dzieci w wieku szkolnym w dalszym ciągu potrzebują zabawek. Warto jednak, by odpowiadały one zainteresowaniom dziecka. Dobrym pomysłem mogą być zestawy edukacyjne, sztaluga i farby czy modele do składania. Warto też pomyśleć o zabawkach przeznaczonych dla całej rodziny – grach planszowych. Gdy mowa o nastolatkach, można rozważyć zakup zabawek zdalnie sterowanych.

…i zainteresowań dziecka!

Zabawki nie są przeznaczone dla rodziców, ale dla dzieci. Nie powinni o tym zapominać rodzice, którzy choćby w wymienionym sklepie będą poszukiwać zabawek. Gdy te mają być prezentem dla dziecka potrafiącego określić swoje potrzeby i oczekiwania, to warto dać mu szansę i pozwolić mu wybrać samodzielnie. W ten sposób rodzice mogą też wybadać, jakie zainteresowania ma dziecko.

W przypadku robienia zakupów w sklepie internetowym dziecko nie musi się spieszyć z podjęciem decyzji – może przeglądać poszczególne zabawki tak długo, aż wybierze tę upragnioną. Jednocześnie rodzice mogą sprawdzić, czy wybrane produkty są dostosowane do wieku dziecka i w pełni bezpieczne. To dobre rozwiązanie, bo ostatecznie dziecko otrzyma zabawkę, z której będzie się cieszyć.

Droższe znaczy lepsze?

Ceny zabawek są różne. Określając przedział cenowy, z którego dziecko będzie mogło wybierać zabawki, warto zachować rozsądek. Cena jest ważna, ale nie najważniejsza. Młodsze dzieci nie zwracają uwagi na markę – mogą zafascynować się najprostszym modelem lalki. W ich przypadku istotniejsze jest to, by zabawka była bezpieczna.

Nabywając zabawki zdalnie sterowane z myślą o nastolatku, warto sprawdzić, czy producent oferuje części zamienne. W tej sytuacji cena odgrywa większą rolę, bo może świadczyć o solidności produktu. Droższe zabawki zdalnie sterowane mają też więcej funkcji, co może mieć znaczenie przy wybieraniu konkretnego modelu.