Kaszuby są odrębną kulturową krainą obejmującą część Pomorza, posiadającą swój własny dialekt wszechobecny w szkołach, domach oraz kościołach – określany językiem kaszubskim.

Legenda kaszubska

Jak głosi legenda, Kaszuby zostały stworzone przez Boga na samym końcu. Po stworzeniu całego świata jeden z aniołów rzekł do Boga, iż kraina która została mu przydzielona pod opiekę jest strasznie jałowa. Przejęty Bóg wysypał z worka wszystko to co zostało mu po stworzeniu świata. Dzięki temu Kaszuby są podobno najpiękniejszą krainą na ziemi, mogącą się pochwalić wszystkim: lasami, pagórkami, łąkami, jeziorami, morzem. Kaszuby posiadają własną kulturę i tradycję pielęgnowaną z pokolenia na pokolenie, własną kuchnię i sztukę.

Na Kaszubach każdy znajdzie coś dla siebie

Dzięki ogromnemu bogactwu naturalnemu, Kaszuby są idealnym miejscem na odpoczynek o każdej porze roku. Latem możesz wypoczywać nad jeziorem i korzystać z ofert pensjonatów, hoteli oraz gospodarstw agroturystycznych, których na Kaszubach jest bardzo wiele. Jesienią możesz przyjechać z rodziną na grzybobranie. Zimą natomiast możesz pojeździć na nartach lub zorganizować kulig. Kaszuby to region, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno osoba lubiąca relaks jak i zwolenniczka bardziej aktywnego wypoczynku.

Co warto zobaczyć na Kaszubach?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich – najstarszy w Polsce skansen na wolnym powietrzu prezentujący kulturę, sztukę, budynki mieszkalne, gospodarcze oraz zwyczaje Kaszub. W tym niezwykły miejscu możesz poczuć klimat sprzed setek lat.

Kamienne kręgi w Odrach lub Węsiorach – jedne z najbardziej energetycznych miejsc w Polsce tzw. miejsc mocy! Kamienne kręgi, kurhany czyli coś dla miłośników zjawisk paranormalnych.

Wieża widokowa we Wieżycy – po pokonaniu 182 schodów i wdrapaniu się na 35 metrową wieżę z jej tarasu możesz podziwiać spektakularny widok na całą okolicę.

Szymbark – tam czeka Cię zawrót głowy w domku do góry nogami, który jest symbolem naszych przewrotnych czasów, podziwianie Domu Sybiraka sprzed ponad 200 lat oraz najdłuższej deski świata, która jest stołem dla ponad 200 osób. W bunkrze Gryfa Pomorskiego możesz poczuć atmosferę panującą podczas nalotów bombowych. Najmłodszym proponujemy wizytę w Kaszubskim Świecie Bajek, gdzie mogą stanąć oko w oko z bohaterami swoich ulubionych kreskówek.

ZOO Egzotyczne – Najmłodsi ucieszą się również z wizyty w Egzotycznym ZOO w Tuchlinie. Tutaj można zobaczyć rzadkie gatunki gadów, ptaków, ssaków z całego świata, zrobić sobie zdjęcie z ciekawym zwierzątkiem lub nakarmić króliczka.

Kaszubski Park Miniatur – tutaj w skali 1:25 możesz podziwiać ciekawe obiekty z Kaszub, Polski jak i z całego świata. Chcesz zobaczyć statuę Wolności czy Sfinksa? Nic prostszego, wystarczy jeśli wybierzesz się do Mirachowa. Park miniatur to miejsce odpowiednie dla małych i tych nieco większych dzieci:)