Nie każda plaża jest kombinacją piasku (najlepiej beżowego), wody i muszelek. Najdziwniejsze plaże świata zaskoczą Cię feerią barw, faktur i mniej lub bardziej nietypowych zjawisk geologicznych. Prezentujemy 10 najbardziej nietypowych plaż, jakie spotkasz na naszej planecie!

Glass Beach, Kauai, Hawaii

Hawajska Szklana Plaża to ewenement. Zapewne miałaś wątpliwą przyjemność spotkać potłuczoną butelkę na niejednej plaży. Co się jednak stanie, gdy te kawałki szkła trafią do morza i przez długi czas będą wędrowały wraz z prądem, wygładzane przez piasek? Trafią jako kolorowe szklane kamyczki na jedną z plaż. Ciężko stwierdzić, dlaczego tak wielka liczba szklanych kamieni trafiła na Hawaje, ale widok jest niesamowity.

Glass Beach Fort Bragg

Czarna plaża – Turakina, Nowa Zelandia

Plaża Turakina zlokalizowana na północnej wyspie Nowej Zelandii mogłaby służyć za wzór tego, jak NIE powinna wyglądać plaża z folderu turystycznego. Czarny piasek, powstały z bazaltowej, wulkanicznej skały to jednak atrakcja turystyczna dla wszystkich spragnionych nietypowych widoków. Jeśli uważasz, że biała plaża i lazurowa woda są nudne, to dopiero początek kolorowych podróży!

Czarna plaża – Turakina

Gorące źródła – półwysep Coromandel, Nowa Zelandia

Pozostańmy jeszcze w Nowej Zelandii. Czy pamiętasz, jak będąc dzieckiem wykopywałaś nad morzem własne oczko wodne? Na półwyspie Coromandel w Nowej Zelandii zaskoczenie wzbudzisz, gdy tego nie zrobisz.

Plaże w tym rejonie kryją w sobie ciekawą tajemnicę – pod piaskiem zlokalizowane są gorące źródła, a ich wody przesączają się przez piasek. Dzięki temu wystarczy wykopać sobie własne oczko wodne, by po paru minutach wylegiwać się w wodzie, której temperatura dochodzi do 64 stopni celsjusza!

Hot Water Beach on Coromandel Peninsula 02

Śródlądowa plaża – Gulpiyuri, Hiszpania

Gulpiyuri niedaleko miejscowości Llanes w północnej Hiszpanii to plaża nietypowa. Na środku łąki znajdziesz uskok skalny i szeroką na 40 metrów złocistą plażę, z krystalicznie czystą słoną wodą. Oczywiście woda przybija do brzegu jak należy, z falami. Czary? Bynajmniej! Wszystko jest zasługą wody, która znalazła sobie (a miejscami wydrążyła) podziemny tunel, którym woda wprost z oceanu wdziera się na ląd. Plażę dość trudno odnaleźć, ale jak już Ci się to uda, będziesz zachwycona!

Playa de Gulpiyuri panoramio 1

Zielona plaża – Papakolea Beach, Hawaje

Wracamy na Hawaje. Tu znajdziesz najzieleńszą plażę świata. I nie, nie mówimy tu o roślinach. Papakolea składa się w większości z minerału zwanego Oliwinem, któremu piasek na Papakolea Beach zawdzięcza swój intensywnie zielono-oliwkowy kolor. Podobny widok zapewnią Ci jedynie plaże na Galapagos.

1280px Panorama of Papakolea green sand beach in Hawaii

Najwyższe wydmy – Natal, Brazylia

Genipabu Beach w Brazylii nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Piasek ma złocisty kolor, woda jest czysta i ciepła. Jednak nie ma tu szerokiej, płaskiej plaży z miejscem na koc, leżak, lodówkę turystyczną, parawan i inne niezbędne akcesoria plażowe. Tuż przy wodzie znajdziesz wysokie piaszczyste skarpy, a pośród wszechobecnych wydm poczujesz się jak na pustyni. Choć woda niewątpliwie jest sporą atrakcją, w Genipabu ważniejsze są szaleństwa na piasku – od jazd na wielbłądach i buggy po zjeżdżanie na nartach po piasku.

1280px Genipabu Natal 01 2006 88

Red Sands Shore, Wyspa Księcia Edwarda, Kanada

Na tej niezbyt wielkiej wyspie znajdziesz ponad 400 km czerwonych plaż. Ze względu na dużą zawartość żelaza w glebie plaże Wyspy Księcia Edwarda są rdzawoczerwone. Czerwone plaże nie są dla podróżników niczym wyjątkowym, jednak to tutaj są najbardziej okazałe. Uważaj jednak Kanada, jest krajem dość chłodnym, a klimat na wyspie kształtuje w dużej mierze Ocean Atlantycki, więc łatwiej tu o siarczyste mrozy niż letni upał.

Once a Sandy Beach then 1 9234715851

Najbielsza plaża – Hyams Beach, Australia

Australijska Hyams Beach może się pochwalić śnieżnobiałym piaskiem. Jednak nie jest to byle jaki śnieżnobiały piasek. Plaża Hyams Beach jest oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako plaża o najbielszym piasku.

Hyams Beach Jervis Bay Australia

Bowling Ball Beach, Kalifornia

Plaża Bowling Ball Beach w Kalifornii ma w sobie coś nietypowego. Cała jej powierzchnia usiana jest ogromnymi skałami, wygładzonymi na kształt kuli. Plażę najlepiej oglądać podczas odpływu, kiedy najlepiej widać gładkie kamienie dumnie leżące na gorącym piasku.

GFNMS Bowling Ball Beach 33976174905

Różowa plaża – Pink Sands Beach, Bahamy

Na różowych plażach Harbour Island znajdziesz wiela zapatrzonych w siebie par. Pink Sands Beach to miejsce uwielbiane przez nowożeńców, i nic w tym dziwnego. Różowy piasek, składający się z drobinek koralowca, muszelek, i żyjątek zwanych Formaminifera to doskonała sceneria dla romantycznych spacerów, pamiątkowych zdjęć i miłosnych uniesień. Zwłaszcza gdy różowy piasek spotęguje się ciepłą barwą zachodzącego słońca…

Pink Sands Beach Harbour Island Bahamas 5279465868