Ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. W końcu matka musi zadbać o rozwijające się w jej ciele dziecko. Trzeba jednak przyznać, że ciąża jest wymagająca, a czasem nawet i wyniszczająca dla organizmu kobiety. Dlatego, gdy staramy się o dziecko lub już jesteśmy w ciąży, warto zwrócić uwagę na to, by dostarczać sobie odpowiednią ilość witamin. 

Witaminy dla kobiet planujących ciążę – na jakie zwrócić szczególną uwagę?

Kobiety planujące ciążę powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie sobie odpowiednich składników odżywczych, w tym witamin. Oczywiście w pierwszej kolejności powinny zająć się najbardziej potrzebnymi i podstawowymi witaminami, a dopiero potem tymi polecanymi w szczególności podczas planowania ciąży. Jest bardzo wiele witamin dla kobiet planujących ciążę, a każde odpowiadają za coś innego. 

Najważniejsze witaminy w trakcie ciąży

Dla wielu kobiet kwas foliowy jest podstawą podczas ciąży i w trakcie jej planowania, ale nie tylko na tym powinny się skupić. Tiamina, czyli witamina B2, jest równie ważna w tym czasie i nie należy o niej zapominać. W znaczący sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ryboflawina, czyli witamina B12, powinna być szczególnie istotna dla przyszłej mamy, ponieważ ma ogromny wpływ na to, by nie doszło do depresji poporodowej, którą wiele kobiet uważa za okres o wiele gorszy niż sam poród. 

Przyjmując kwas foliowy, nie powinno zapominać się o metylokobalaminie, której niedobory mogą doprowadzić do powikłań ciąży oraz anemii u dziecka. Zupełnie jak w codziennym życiu, podczas planowania ciąży nie można zapomnieć o witaminach C, D, oraz K, które są niezbędne do funkcjonowania nie tylko, gdy staramy się o dziecko. Kwasy omega-3 są również niezwykle istotne. To właśnie one pomagają w tym, by mózg płodu rozwijał się prawidłowo, tak samo zresztą, jak jego wzrok. Kwestię suplementacji żelaza należy skonsultować z lekarzem po wykonaniu badań – nie zawsze jego suplementacja jest konieczna.

Witaminy dla kobiet planujących ciążę – czy są konieczne? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy należy suplementować witaminy, gdy staramy się o dziecko. Opinie na ten temat są dość podzielone. Istnieją osoby, dla których najważniejszą kwestią jest zdrowe odżywianie i na tym właśnie się skupiają, dostarczając sobie odpowiednich witamin podczas planowania ciąży. Takie osoby po prostu nie czują potrzeby przyjmowania witamin w postaci tabletek lub syropów. Są również takie kobiety, a właściwie pary, które stawiają na pełną suplementację witamin dla kobiet planujących ciążę. Jest to bardzo odpowiedzialne posunięcie, dzięki któremu możemy mieć pewność, że poziom witamin i minerałów w organizmie matki będzie stał na odpowiednim poziomie. Wybierając suplementy dla kobiet planujących ciążę, warto sięgać po witaminy i minerały z czystym składem. Wyróżniają się zdrową dla organizmu zawartością, bez substancji wypełniających, barwników i konserwantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj