Fotel samochodowy dla dziecka to niezbędne wyposażenie, które pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę maluszka. W trakcie podróży, dzieci nie mogą korzystać wyłącznie z pasów bezpieczeństwa, bo są zwyczajnie za małe. Warto wiedzieć, jaki fotelik najlepiej sprawdza się w trakcie jazdy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe dla dzieci kategoryzuje się przede wszystkim według wagi malucha. Mając dziecko, trzeba zaopatrzyć się w kilka modeli, które są dopasowane do jego wzrostu. Pierwszy typ przeznaczony jest dla pasażerów o wadze 0-13 kg (wystarcza na około 1 rok). Później trzeba go wymienić na taki dla dzieci ważących 9-18 kg. Najczęściej używa się go do momentu skończenia przez malucha 4 lat. Ostatni typ foteli to takie dla dzieci o wadze 15-36 kg. Maluch musi podróżować w fotelu samochodowym do momentu uzyskania 150 cm wzrostu. Niektóre kategorie wagowe określone dla fotelików nachodzą na siebie. Przy odpowiednim doborze, można wykorzystać jedynie dwa foteliki na całe dzieciństwo.

Foteliki z kategorii 0-9 kg

Tego typu fotele przeznaczone są dla noworodków i dzieci do 1 roku życia. Posiadają one sztywną konstrukcję, która ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę maluszka. Wyglądem przypominają zwykły fotel. Innym typem z tej kategorii są foteliki wyglądające jak nosidełka. Zazwyczaj można je wykorzystać również do wózka. Najczęściej foteliki samochodowe dla dzieci montuje się tyłem do kierunku jazdy. Szeroki wybór tych produktów dostępny jest na: rankingmania.pl. Na stronie znajduje się wiele przydatnych informacji i testów fotelików dziecięcych różnych producentów. Takie zestawienie pomaga w szybkim i właściwym wyborze asortymentu. Zazwyczaj foteliki posiadają własne pasy, którymi zapina się dziecko. W razie potrzeby używa się dodatkowo pasów bezpieczeństwa. Maluch nie może wyślizgnąć się pod pasami, ani nie może mieć ich na szyi. W zimie warto zdjąć dziecku grubą warstwę ubrań i dopiero wtedy, bezpiecznie zapiąć szelkami.

Foteliki samochodowe dla starszych dzieci

Foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg są przeznaczone już wyłącznie do siedzenia. Produkty nie nadają się do wózka, ani jako nosidełko. Posiadają masywną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Fotele mają odpowiednio wyprofilowane zagłówek, oparcie i boki. Można je z powodzeniem montować przodem do kierunku jazdy. Fotele dla maluchów ważących 15-36 kg są przeznaczone tylko do samochodu. Ich konstrukcja jest niezwykle wygodna i zapewnia komfortową jazdę. Produkty wyposażone są w odpowiednie podparcie kręgosłupa, zagłówek i podłokietniki. Montaż foteli dla dzieci jest szybki i prosty. Mocuje się je isofixem, albo pasem bezpieczeństwa. Wybierając fotel trzeba dopasować go do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Warto zdecydować się na modele, które mogą posłużyć kilka lat.