Co może dać kobiecie więcej radości niż romantyczna wizyta w ogrodzie Kirstenbosch w RPA? Roślinność tego pięknego miejsca dobrana została bardzo starannie, można tutaj podziwiać tylko rośliny lokalne.

Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch jest uznawany za jeden z największych ogrodów botanicznych na świecie. Niewiele miejsc może się równać się ze wspaniałym położeniem Kirstenbosch – park położony jest na wschodnich zboczach Góry Stołowej w Kapsztadzie.

Pomimo tego że jesteś na drugim końcu świata, okaże się że wiele rosnących tutaj kwiatów już znasz. Nic dziwnego, przecież właśnie z tego zakątka naszej planety pochodzi ponad 1000 gatunków roślin ozdobnych, takich jak kliwia, pelargonia, trytoma groniasta, sterlicja królewska, dziwidło olbrzymie, gerbera, mieczyk, amarylis, słodko pachnące odmiany frezji i wiele odmian gruboszowatych.

W ostatnich czasach do Europy zawitały też inne południowoafrykańskie rośliny takie jak jaskrawo ubarwione kwiaty z rodziny złożonych (Asteraceae), czy delikatne osteospermum, które rozchyla płatki tylko w świetle słonecznym. Kirstenbosch słynie ze srebrników i wrzosów a także z najbardziej znanego południowoafrykańskiego storczyka Red Disa, nazwanego „Dumą Góry Stołowej”. Jako ciekawostkę muszę dodać że kwiaty w ogrodzie Kirstenbosch zapylane są przez ptaki nektarniki, nie przez pszczoły.

Kirstenbosch to więcej niż ogród – leży on w sercu regionu florystycznego Cape Floral. W 2004 Cape Floral, w tym Kirstenbosch, został uznany za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO – jest to pierwszy ogród botaniczny na świecie, uwzględniony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten 36-hektarowy ogród jest częścią 528ha rezerwatu położonego na górskim zboczu, składającego się z naturalnego lasu i fynbosu wraz z endemicznymi zwierzętami i ptakami.

Kirstenbosch został założony w 1913 roku w celu promowania i ochrony niezwykle bogatej i zróżnicowanej flory południowej Afryki i był pierwszym ogrodem botanicznym na świecie któregoż celem była ochrona unikatowej roślinności danego kraju. Kirstenbosch chlubi się szeroką gamą wyjątkowych gatunków roślin znanych również jako Fynbos, a także roślin ze wszystkich regionów południowej Afryki. Te, które nie mogą przetrwać na wolnym powietrzu, przykładowo rośliny z suchych regionów, są hodowane w Konserwatorium Towarzystwa Botanicznego.

Istnieje ponad 7 tysięcy gatunków w uprawie w Kirstenbosch, w tym wielu gatunków rzadkich i zagrożonych.

Najlepszy czas na odwiedzenie ogrodu Kirstenbosch to wiosna i lato (od sierpnia do listopada), kiedy ogrody płoną stokrotkami typowymi dla wyżyny Nama.

Ale zima to najlepszy czas, by zobaczyć narodowy kwiat RPA – proteę i wrzośce.

Nie możesz pominąć ogrodu Gondwanaland z gatunkami roślin z epoki sprzed 3,2 miliardów lat. Sagowce nie zmieniły swojego wyglądu od tego właśnie czasu i stanowiły podstawowe źródło pokarmu dla wielu dinozaurów.

Jeśli kochasz sztukę, z pewnością ucieszy Cię ciągle zmieniana wystawa afrykańskich posągów kamiennych i obrazów.

Tekst: Kapsztad.com