Dzieci w wieku 2-5 lat bardzo interesują się poznawaniem świata, a co za tym idzie – własnej cielesności. Zaczynają dostrzegać różnice w budowie ciała, chętnie porównują narządy płciowe wśród rówieśników. Nie denerwuj się tym, dla dzieci to zwykła ciekawość, a nie emocje takie jak u dorosłych.

Prędzej czy później możesz spodziewać się pytania o narządy płciowe, czym się różnią, jak się nazywają i jak działają. Musisz być przygotowana na ten moment. Obecnie na rynku jest wiele książek, poradników czy informacji w internecie dla rodziców, jak rozmawiać na temat seksu i narządów płciowych z dziećmi.

Jak nazywać narządy płciowe?

  • Mów prawdę i nie zbywaj dziecka. Jeśli pyta – jest to dla niego ważne.
  • Dostosuj nazwy do wieku dziecka. Możesz oczywiście posłużyć się nazwami podręcznikowymi, ale dla takiego malca mogą być zbyt trudne do zapamiętania.
  • Nazywając narządy płciowe zdrobniale lub wymyślając im nazwy własne jak na przykład „prezes”, stwarzają ryzyko, że dzieci uznają narządy płciowe wyłącznie do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Co za tym idzie, nie połączą funkcji narządów płciowych z funkcją rozrodczą i trudno im będzie później zrozumieć skąd biorą się dzieci.
  • Nie wolno używać słów wulgarnych przy nazywaniu narządów płciowych! W ten sposób nie nauczysz dziecka szacunku do własnego ciała.
  • Przy okazji nauki nazywania narządów płciowych wytłumacz dziecku, że w obecności innych ludzi nie wolno ich pokazywać oraz dotykać. Absolutnie nie mów dziecku, że to wstyd! Wyjaśnij, dlaczego nie powinno tego robić.
  • Określenia medyczne są najlepszym wyborem jak nazywać narządy płciowe. Spośród wielu nazw możesz wybrać takie, które będą łatwe do zapamiętania przez dziecko. Ma to jeszcze jeden plus – uczysz dziecko nazywania narządów płciowych w taki sposób, w jaki będzie uczone później w szkole.

Najważniejsza rada dla ciebie – opanuj swój wstyd. Podejdź do tematu nazywania narządów płciowych w sposób naturalny. Weź pod uwagę, że dziecko nie łączy narządów płciowych z późniejszym uprawianiem seksu – na ten temat masz jeszcze czas.